آشنایی با تجهیزات دندانپزشکی

مادران با فرزند بیشتر، دندان کمتری دارند

مادران با فرزند بیشتر، دندان کمتری دارند

 

داشتن فرزند بیشتر می‌تواند به معنای کشیدن دندان‌های بیشتر هم باشد. محققان اروپایی می‌گویند، زنانی که ۳ فرزند دارند، به طور متوسط ۴ دندان کمتر از زن‌هایی دارند که تنها ۲ فرزند به دنیا آورده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری دندانه، فرانک گابل از دانشگاه ‌هایدلبرگ آلمان که سرپرست پژوهشی درباره بهداشت دهان و دندان بوده، می‌نویسد: «بر اساس یافته‌های ما، بهبود بهداشت دهان، خوردن مواد مغذی مناسب برای دندان‌ها و مراقبت دائمی ‌از دهان و دندان به‌ویژه در مادران باردار، می‌تواند اقدام معقولی باشد که سیاستگذارهای بهداشت و درمان دنبال کنند.»
در این تحقیق اطلاعات مربوط به ۳۵ هزار زن ۵۰ ساله و بیشتر در ۱۵ کشور اروپایی بررسی شده است. کسانی که در این پژوهش شرکت کرده بودند، با احتساب دندان‌های عقل، به طور متوسط ۱۰ دندان نداشتند.
البته محققان تاکید کرده‌اند که این تحقیق به طور قطعی رابطه علی و معلولی بین بچه‌دار شدن و از دست دادن دندان را ثابت نمی‌کند، اما نشان می‌دهد زنانی که سه فرزند به دنیا آورده‌اند، دندان کمتری دارند.
علاوه بر این، مادرانی که دو فرزند اولشان جنسیت یکسان داشته و در ادامه برای بار سوم بچه‌دار شده بودند، دندان‌های به مراتب بیشتری از دست داده بودند تا مادرانی که دو فرزند اولشان جنسیت مختلف داشتند.

نتایج این پژوهش همچنین تایید می‌کند که بالا رفتن سن با از دست دادن دندان در ارتباط است. محققان در بخشی از این کار، اطلاعات ۱۲۰ هزار نفر از ۲۸ کشور را بررسی کردند و متوجه شدند، زنانی که ۵۰ تا ۶۹ سال سن داشتند، تقریبا هر کدام ۷ دندانشان را کشیده بودند. در این بین، زنان تحصیل‌کرده در مقایسه با آنهایی که سطح سواد پایینی داشتند، از وضعیت بهتری برخوردار بودند. همچنین مردانی که ۸۰ سال یا بیشتر داشتند نیز به طور متوسط هر کدام ۱۹ دندان از دست داده‌ بودند.

 

منبع:دندانه

Views All Time
Views All Time
82
Views Today
Views Today
1
0
دیدگاه‌های نوشته

15 − 12 =