آشنایی با تجهیزات دندانپزشکی

مرور شماره می ۲۰۱۸ نشریات دندان‌پزشکی دنیا

مرور شماره می ۲۰۱۸ نشریات دندان‌پزشکی دنیا

 

با پشت سر گذاشتن ماه میسال ۲۰۱۸، تعدادی از نشریات دندان‌پزشکی خارجی، مجلات این شماره را در وبسایت‌های خود منتشر کرده‌اند که چنانچه وعده کرده بودیم، به معرفی و بررسی تعدادی از آنها می‌پردازیم.

 

مرور شماره می ۲۰۱۸ نشریات دندان‌پزشکی دنیا

مرور شماره می ۲۰۱۸ نشریات دندان‌پزشکی دنیا

 

General Dentistry

این مجله به آکادمی دندان‌پزشکی عمومی که در اصل انجمن دندان‌پزشکان عمومی کانادا و ایالات متحده آمریکا است تعلق دارد. مجله دندان‌پزشکی عمومی، دو ماه نامه است و مقالاتی مرتبط با دندان‌پزشکی بالینی که مورد استفاده دندان‌پزشکان عمومی هستند، از جمله گزارش تشخیص بیماری در کیس‌های منحصر به فرد، راهکارهای بدیع برای درمان‌های پیچیده رایج، بهترین تکنیک‌ها بر پایه مشاهده و دانش انتخاب بهترین متریال، تکنولوژی و طرح درمان در آن منتشر می‌شوند.

این مجله در شماره ماه می و ژوئن سال ۲۰۱۸ خود، به عنوان نمونه در بخش مقالات بالینی به موضوع «نقش مراقبان سلامت دهان در مدیریت وضعیت بیماران مصرف کننده بیس فسفونات‌ها» و در زمینه اندودونتیکس به موضوع «متریال بایو اکتیو در مصارف روزانه» پرداخته است. اگر مایل هستید سایر مقالات مفید این مجله را مشاهده کنید، به آدرس اینترنتی «https://www.agd.org/publications-and-news/general-dentistry» سری بزنید.

مرور شماره می ۲۰۱۸ نشریات دندان‌پزشکی دنیا

مرور شماره می ۲۰۱۸ نشریات دندان‌پزشکی دنیا

Journal of Dental Education

مجله تحصیلات دندان‌پزشکی (JDE)، ماهنامه‌ای بین‌المللی با موضوع مقالات علمی و آموزشی در مقاطع دندان‌پزشکی عمومی، تخصص و آموزش‌های پیشرفته‌تر و تکمیلی دندان‌پزشکی است که از سال ۱۹۳۶ به طور پیوسته توسط انجمن تحصیلات دندان‌پزشکی آمریکا (ADEA) منتشر می‌شود. این ژورنال یکی از اولین نشریات دانشگاهی دندان‌پزشکی به شمار می‌رود و به موضوعات تغییرات در کوریکولوم آموزشی، روش‌های تحقیق، متودولوژی‌های ارزیابی، توسعه دانشکده‌ها، آموزش دندان‌پزشکی جامعه نگر، استخدام و به کارگیری دانشجویان، اخلاق کاری و آموزشی، آموزش دندان‌پزشکی در سراسر دنیا و بازنگری نظام‌مند علایق آموزشی و تحصیلی می‌پردازد. JDE که بیش از هشتاد سال قدمت دارد، نقش مهمی در آموزش‌های مرتبط با سلامت دهان و دندان بازی می‌کند. این مجله در شماره ماه می ۲۰۱۸ خود، بیشتر به آموزش‌ها و همکاری‌های بین رشته‌ای پرداخته است که برای خواندن مقالات آن، می‌توانید به آدرس «http://www.jdentaled.org/content/82/5» مراجعه کنید.

مرور شماره می ۲۰۱۸ نشریات دندان‌پزشکی دنیا

مرور شماره می ۲۰۱۸ نشریات دندان‌پزشکی دنیا

Journal of Endodontics

ژورنال اندودنتیکس (JOE)، نشریه رسمی انجمن اندودنتیست‌های آمریکا است که مقالات علمی، گزارش کیسه‌ای درمانی، مطالعات مقایسه‌ای ارزش متریال و متدهای حفاظت پالپ و درمان‌های اندو را پوشش می‌دهد. این مجله می‌تواند در آموزش درمان ریشه و آخرین پیشرفت‌های تکنیک‌ها و ابزار و وسایل، برای دندان‌پزشکان عمومی و متخصص درمان ریشه مفید باشد.

از جمله مقالات جالب شماره ماه می ۲۰۱۸ این مجله، می‌توان به «آیا رنگ چشم با درد تزریق مرتبط است؟»، «حساسیت پالپ: تأثیر جنسیت، تفاوت‌های روانشناسی، ژن COMT و دردهای مزمن صورت» اشاره کرد. برای دیدن مقالات علمی این مجله، می‌توانید به آدرس «https://www.jendodon.com/current» مراجعه کنید.

 

مرور شماره می ۲۰۱۸ نشریات دندان‌پزشکی دنیا

مرور شماره می ۲۰۱۸ نشریات دندان‌پزشکی دنیا

JADA

ماهنامه انجمن دندان‌پزشکی آمریکا که قبلاً به معرفی آن پرداختیم در شماره ماه می ۲۰۱۸، تیتر جلد خود را به «ویژگی‌های بیمارانی که از طرح مأموریت بخشندگی (Mission of Mercy) استفاده می‌کنند و نیازهای مراقبت از سلامت دهان» اختصاص داده است.

مأموریت بخشندگی (MOM) طرحی نیکوکارانه در قالب اعزام یونیت‌های پرتابل به مناطق محروم آمریکا است که بیش از دو دهه است در سی ایالت آن اجرا می‌شود و انجمن دندان‌پزشکی این کشور، با تحقیق بر روی خصوصیات بیمارانی که از این خدمات استفاده می‌کنند، سعی در شناسایی نیازهای بهداشتی و پیشگیرانه این مناطق دارد که JADA  نتایج این تحقیق را در آخرین شماره خود آورده است.

از دیگر تیترهای روی جلد این شماره، می‌توان به تجویز مخدرها توسط دندان‌پزشکان و همچنین تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها در میان دندان‌پزشکان عمومی اشاره کرد. درصورتی‌که مایل به خواندن این مقالات هستید، به آدرس اینترنتی (https://jada.ada.org/current) مراجعه کنی

 

مرور شماره می ۲۰۱۸ نشریات دندان‌پزشکی دنیا

مرور شماره می ۲۰۱۸ نشریات دندان‌پزشکی دنیا

 

مجله اقتصاد دندان‌پزشکی

Dental Economics(DE) یکی از محصولات شرکت PennWell است که سابقه طولانی در کار کردن بر روی استراتژی‌های صنایع مختلف دارد. این مجله، مقالاتی در ارتباط با مدیریت مطب و کلینیک‌های دندان‌پزشکی چاپ می‌کند.

شرکت PennWell بیش از صد سال است که با چاپ نشریاتی از جمله DE، RDH، DentistryIQ، Perio-Implant Advisory و Apex360 به دندان‌پزشکان و صنعت دندان‌پزشکی، منابع آموزشی و کنفرانس‌ها خدمات ارائه می‌دهد.

DE پرونده ویژه شماره می ۲۰۱۸ خود را به ارزیابی قیمت یک مطب دندان‌پزشکی اختصاص داده و راه‌های تخمین زدن قیمت برای خریداران و بالا بردن قیمت مطب برای فروشندگان را بررسی کرده است. برای خواندن این مقالات و سایر مقالات مرتبط با اقتصاد دندان‌پزشکی در این مجله، به آدرس اینترنتی (https://goo.gl/9uFxVK) مراجعه کنید.

 

مرور شماره می ۲۰۱۸ نشریات دندان‌پزشکی دنیا

مرور شماره می ۲۰۱۸ نشریات دندان‌پزشکی دنیا

Contour

این نشریه، نخستین مجله انجمن دانشجویان دندان‌پزشکی آمریکا (ASDA) است و اخبار مرتبط با صنعت دندان‌پزشکی و حقوق دانشجویان برتر را منتشر می‌کند. این مجله هرسال در ده شماره چاپ می‌شود و شماره‌های ژوئن/ جولای و نوامبر/دسامبر آن مشترک هستند.

شماره می ۲۰۱۸ این مجله، با تیتر روی جلد «ایجاد تأثیر خودتان»، به موضوع فعالیت‌های جنبی، ورای کار دندان‌پزشکی پرداخته است. رئیس تحریریه این نشریه در یادداشت این شماره خود می‌گوید: «بیشتر دندان‌پزشکان چیزی بیشتر از یک دندان‌پزشک هستند. آنان دستی در تجارت هم دارند و در حوزه سلامت هم متخصص به شمار می‌روند. قدرت رهبری و کارآفرینی، موضوعی است که در دانشکده‌های دندان‌پزشکی جایی ندارد. ASDA تصمیم دارد این جای خالی را پر کند و در این شماره مجله Contour به این موضوع پرداخته است که رهبری و پیشرو بودن برای یک دانشجوی دندان‌پزشکی و یک‌ دندان‌پزشک تازه فارغ‌التحصیل چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟

اگر علاقه‌مند هستید با Contour بیشتر آشنا شوید، به آدرس (https://www.asdanet.org/utility-navigation/Publications/Print/Contour) مراجعه کنید.

 

مرور شماره می ۲۰۱۸ نشریات دندان‌پزشکی دنیا

مرور شماره می ۲۰۱۸ نشریات دندان‌پزشکی دنیا

British Dental Journal

ژورنال بریتانیایی دندان‌پزشکی (BDJ)، یک نشریه بین‌المللی حرفه‌ای و متعلق به انجمن دندان‌پزشکی بریتانیا است که مطالب علمی و کلینیکال را منتشر می‌کند. این ژورنال به بحث درباره گزارش کِیس‌های درمانی و نقطه‌نظرات مخاطبین خود اهمیت زیادی می‌دهد و برای آن‌ها امکانی فراهم آورده است که مطالب خود در این زمینه‌ها را ارسال کنند تا در صورت داشتن شرایط مورد نیاز، چاپ شوند.

BDJ طرح جلد شماره می ۲۰۱۸ خود را به یکی از پوسترهای قدیمی بورد دندان‌پزشکی بریتانیا اختصاص داده است که مسواک زدن را تبلیغ می‌کند. از جمله خبرهای مهم این شماره هم می‌توان به معرفی کمپین «به لبخند زدن ادامه بده (Keep Smiling)» که هدف آن کمک به افرادی است که در حوزه بهداشت دهان کار می‌کنند، بررسی نتایج تحقیقاتی درباره بی‌ضرر و مؤثر بودن فلوریداسیون آب و معرفی سریال ادامه دار (Monuments Men) به کارگردانی جرج کلونی که در سری جدید آن دندان‌پزشکان نقش پررنگی دارند اشاره کرد. اگر میل دارید درباره این موضوعات بیشتر بخوانید، به آدرس اینترنتی (https://www.nature.com/bdj/volumes/224/issues/9) مراجعه کنید.

منبع:دندانه

Views All Time
Views All Time
79
Views Today
Views Today
4
0
دیدگاه‌های نوشته

1 × دو =