آشنایی با تجهیزات دندانپزشکی

چگونه تکنولوژی می‌تواند دنیای دندانپزشکی را متحول کند؛ دست کم در هند

چگونه تکنولوژی می‌تواند دنیای دندان‌پزشکی را متحول کند؛ دست کم در هند

 

 

دندانپزشکی چمدانی چیست؟

خدمات دندان‌پزشکی برای بسیاری از مردم هند گران است و با توجه به زیادی جمعیت، زمان انتظار در مطب طولانی است. اما راهی وجود دارد که هم در هزینه و هم در زمان صرفه‌جویی شود

دکتر دوایاه ماپانگادا
Dr Devaiah Mapangada

در عصر پیشرفت‌های کوانتوم در تکنولوژی و پزشکی، دندان‌پزشکی در چند دهه گذشته شاهد پیشرفت «بیمار محور» نبوده و تجربه رفتن به دندان‌پزشکی سال‌ها است تغییری نکرده است. هر بار که به کلینیک می‌روی، حدود دو ساعت طول می‌کشد (ویزیت، انتظار، درمان و بازگشت). خیلی از مردم علاقه‌ای ندارند به مطب دندان‌پزشکی بروند، چون هم دردناک است و هم گران. به همین دلیل، صنعت دندان‌پزشکی به شدت به تحول نیاز دارد و سود این تحول فقط برای بیماران نیست، بلکه شامل حال دندان‌پزشکان هم می‌شود.

اما این تحول چگونه رخ می‌دهد؟ امروزه تلفن همراه بخش جدایی‌ناپذیر زندگی ما شده و تحول چشمگیری در زندگی ایجاد کرده است. اگر تاکسی، خواروبار، بلیت مسافرت، غذا، حتی مبلمان و دارو را می‌توان آنلاین سفارش داد، چرا این تغییر شامل حال دندان‌پزشکی نشود؟

یک سوال
آیا حوصله دارید بعد از پایان ساعت کار، تازه نصف روز در مطب دندان‌پزشکی وقت بگذرانید؟ یا اگر قرار باشد بچه‌ها و یا والدین خود را به دکتر ببرید و آن‌ها از روی ترس حاضر به آمدن نباشند، چه؟ اما با پیشرفت‌هایی که در دنیای تکنولوژی دیجیتال رخ داده، امروزه دندان‌پزشکی می‌تواند به خانه شما بیاید.

استاندارد دندان‌پزشکی
خیلی از ابزارهای سنگین کار را مثل کامپیوترهایی که یک اتاق را اشغال می‌کنند، می‌توان در یک لپ‌تاپ سبک جا داد. آیا برای ابزار استاندارد دندان‌پزشکی هم جانشین‌های سبک‌‌تر وجود دارد؟ البته!
کلینیک دندان‌پزشکی که در یک چمدان جا شود، نوع جدیدی از خدمات است که می‌تواند توسط دندان‌پزشک ارائه شود. هزینه تهیه آن هم یک دهم هزینه راه انداختن مطب است.

دندان‌پزشک دیجیتال
گرفتن وقت از دندان‌پزشک می‌تواند با کمک از تلفن‌های هوشمند به سادگی گرفتن تاکسی «اوبر» باشد. امروزه به کل فرآیند نوبت گرفتن از دندان‌پزشک با تلفن همراه و معاینه در خانه، «دندان‌پزشکی دیجیتال» می‌گویند.

دندان‌پزشکان فراوان
هند ۳۰۹ دانشکده دندان‌پزشکی دارد و هر سال حدود ۳۰ هزار دندان‌پزشک از آن‌ها دانش‌آموختگان می‌شوند. اما هزینه راه‌اندازی مطب بالا و رقابت هم فشرده‌ است، به همین دلیل اغلب دانش‌آموختگان قید دندانپزشکی را می‌زنند و سراغ شغل‌های دیگر می‌روند. اما «دندان‌پزشکی متحرک» و استفاده ‌از تکنولوژی دیجیتال می‌تواند به این دسته از افراد کمک کند تا هر جا و هر زمانی بتوانند طبابت کنند.

هزینه‌های کمتر
یک کلینیک معمولی دندان‌پزشکی هزینه‌های متعددی دارد؛ اجاره مطب، دستمزد کارمندان، هزینه خرید وسایل و تعمیر و نگهداری آن‌ها و… حالا اگر هزینه اجاره مطب را کم کنید، آن‌وقت دندان‌پزشکی دیجیتال به شدت سودآور می‌شود.

دسترسی بیش‌تر
در شهرهای بزرگ هند به ازای هر ۲۰ هزار نفر یک دندان‌پزشک و در مناطق حاشیه‌ای به ازای هر ۳۰۰ هزار نفر یک دندان‌پزشک وجود دارد. اگر خدمات دندان‌پزشکی می‌خواهد به ۹۰ درصد از مردم دسترسی داشته باشد، باید ارزان و نزدیک به مردم نواحی مختلف باشد. امروزه دندان‌پزشکی می‌تواند هر مکان و هر زمانی به بیمار دسترسی پیدا کند.
سازمان بهداشت جهانی می‌گوید، هر کودکی باید ۲ بار در سال به دندان‌پزشکی برود ولی حتی در شهری مثل بنگلور ۷۵ درصد از مردم یک نوع بیماری دهان و دندان دارند که از آن بی‌خبرند. اغلب مردم به دندان‌پزشکی نمی‌روند چون گران است و در دسترس نیست و وقت زیادی تلف می‌کند. استفاده ‌از دندان‌پزشکی دیجیتال و متحرک با کمک گرفتن از تکنولوژی می‌تواند کمک بسیار بزرگی باشد.

منبع:دندانه

Views All Time
Views All Time
80
Views Today
Views Today
1
0
دیدگاه‌های نوشته

4 − دو =