آشنایی با تجهیزات دندانپزشکی

دندانپزشکی در ترامپ‌کر جایی ندارد!

دندانپزشکی در ترامپ‌کر جایی ندارد!

 

پوسیدگی دندان در ایالات‌متحده آمریکا، یک مشکل بزرگ، اما نادیده انگاشته شده است. در حال حاضر حدود نیمی از کودکان این کشور، به پوسیدگی دندان مبتلا هستند، بنابراین می‌توان این بیماری را، شایع‌ترین بیماری کودکان ایالات‌متحده خواند. این در حالی است که متأسفانه، طرح نظام سلامت که مورد توافق دولت ترامپ و جمهوری‌خواهان کنگره آمریکا است، وضع را از این هم بدتر می‌کند و برای میلیون‌ها نفر از فقرای این کشور عواقب ویرانگری به دنبال دارد.
ممکن است این واقعیت خوانندگان را متعجب کند که اغلب آمریکایی‌هایی که به طبقات متوسط رو به بالای جامعه تعلق دارند، از بیماری‌های دندان و دندان در امان هستند. البته جای تعجب هم ندارد، چرا که آنان می‌توانند غذاهای سالم با شکر کم بخورند، دندان خود را با خمیردندان فلوراید دار مسواک بزنند و از آنجا که تحت پوشش بیمه هستند، بدون نگرانی از هزینه‌های دندان‌پزشکی، مرتب به دندان‌پزشک مراجعه ‌کنند. این در حالی است که فقرا اغلب از این امکانات بی‌بهره هستند.

خدمات دندان‌پزشکی، اولین گزینه حذفیات بیمه‌ها
در حال حاضر، در ایالاتی که تحت پوشش مدی کید Medicaid هستند، بزرگ‌سالان می‌توانند از پوشش بیمه‌ای دندان‌پزشکی بهره‌مند شوند. هم‌اکنون، قریب به پنج و چهار دهم میلیون بزرگسال تحت پوشش ACA یا به تعبیری دیگر اوباما کر هستند و یک و سه دهم میلیون نفر هم بیمه دندان‌پزشکی آزاد خریداری کرده‌اند. البته این آمار، شامل بزرگ‌سالانی که تحت پوشش اوباما کر هستند و خدمات دندان‌پزشکی را هم در کنار آن خریداری کرده‌اند نمی‌شود، چرا که تعداد آن‌ها مشخص نیست.
پال رایان Paul D. Ryan، سخنگوی کاخ سپید، در نظر دارد یارانه‌های بودجه مدی‌کید را به منظور کاهش هزینه‌ها کم کند، اما این در حالی است که روز به روز تعداد افرادی که به این برنامه نیاز دارند افزایش می‌یابد و این بحران اقتصادی، آنان را به دام فقر گرفتار می‌کند.
توقف یارانه‌ها، ایالات را به گرفتن تصمیمات سختی مجبور می‌کند که قطعاً یکی از آن‌ها، حذف خدمات دندان‌پزشکی بزرگ‌سالان است که جزو اولویت‌های آخر صرف بودجه قرار گرفته و در حال حاضر هم جزو مزایای انتخابی مدی‌کید به شمار می‌رود. این اتفاق، در طی بحران اقتصادی هم در ایالات کالیفرنیا، ماساچوست و واشینگتن افتاد و قانون‌گذاران، پوشش خدمات دندان‌پزشکی را برای فقرا قطع کردند. البته با این کار، در دوره‌ای صرفه‌جویی متوسطی در هزینه‌ها صورت گرفت، اما نتیجه آن این شد که مراجعات اورژانسی به دلیل دندان‌درد، به طور سرسام‌آوری بالا رفت و همچنین سبب شد هزینه‌های عمومی درمانی افزایش یابد.
علاوه بر همه آنچه گفته شد، با کاهش بودجه مدی‌کید، کودکانی که عضو طبقات پایین جامعه هستند هم مراقبت‌های دهان و دندان که جزئی از برنامه‌های این نظام سلامت است را از دست می‌دهند. چرا که ایالات مختار هستند که این خدمات را حذف کنند و گزینه‌هایی مانند تقبل سهمی از هزینه‌های خدمات توسط بیمار، سقف پرداخت سالیانه و خدمات اولویت‌دار دندان‌پزشکی را به بیمه‌شدگان پیشنهاد کنند که تمام آن‌ها به‌نوعی به نیازمندترین کودکان ایالات‌متحده آسیب وارد می‌کند.

عدالت در سلامت دهان و دندان چگونه محقق می‌شود؟
حال برای از میان برداشتن این معضلات که در نتیجه کم‌اهمیت پنداشتن خدمات دندان‌پزشکی است چه باید کرد؟ در وهله اول، مراقبت‌های دهان و دندان باید به عنوان یک نیاز ضروری تلقی شوند و این به معنای لزوم پوشش فراگیر خدمات دندان‌پزشکی در تمام برنامه‌های بیمه سلامت ایالات‌متحده است. بنابراین باید اوباما کر را گسترش داد، نه اینکه‌ آن را تعطیل کرد و باید تلاش کرد خدمات بهداشتی برای کودکان خانواده‌های محروم فراهم شوند.
پوشش خدمات دندان‌پزشکی توسط بیمه‌ها، به بزرگ‌سالانی که در فقر و محرومیت به سر می‌برند، این امکان را می‌دهد که از درمان‌هایی مانند روت کانال، ترمیم، دندان مصنوعی و روکش بهره‌مند شوند. البته درست است که این اقدامات نیاز به صرف هزینه دارد، اما از طرف دیگر ‌نوعی سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود. چرا که نتیجه آن، مراجعات کمتر به اورژانس‌ها است. همچنین قانون‌گذاران ایالتی هم در این میان نقش مهمی برعهده دارند. آنان باید بکوشند خدمات دندان‌پزشکی را برای افراد آسیب‌پذیر از جمله اطفال و کودکانی با نیازهای خاص گسترش دهند. برای مثال، در ایالت واشینگتن، برنامه دسترسی به دندان‌پزشکی نوزاد و کودک (ABCD) دندان‌پزشکانی را تربیت می‌کند تا رفتار نوزادان را تحت نظر بگیرند و ارائه خدمات ضروری را بر روی آنان افزایش دهند. برای مثال هر سال به جای ۲ بار فلورایدتراپی، این کار را ۴ بار انجام دهند. گفتنی است موفقیت این برنامه سبب شده است سایر ایالات هم دست به ابتکارات مشابهی بزنند؛ چرا که امروزه نوزادان زبان‌بسته آمریکایی زیادی به عفونت دندان دچار شده‌اند و این در حالی است که بیماری دردناک آن‌ها، هیچ علامت دیگری به غیر از دست کشیدن از خواب و خوراک ندارد.

منبع:دندانه

Views All Time
Views All Time
80
Views Today
Views Today
1
0
دیدگاه‌های نوشته

هفت + یک =