آشنایی با تجهیزات دندانپزشکی

نامه سرپرستان تدوین کتب ملی خطاب به جامعه دندانپزشکی

نامه سرپرستان تدوین کتب ملی خطاب به جامعه دندانپزشکی

 

سرپرستان تدوین کتاب مرجع دندان‌پزشکی در واکنش به چالش‌ها و اعتراض‌های پیرامون تدوین این مجموعه کتاب نامه‌ای خطاب به جامعه دندان‌پزشکی ایران منتشر کرده‌اند که متن آن برای اولین بار از طریق پایگاه خبری دندانه منتشر می‌شود:

به نام او که عالم مطلق است
فرهیختگان گرامی حوزه دندان‌پزشکی
با عرض سلام و احترام،

با کمال مسرت به استحضار دانشجویان، دانش آموختگان و کلیه فرهیختگان گرانقدر حوزه دندان‌پزشکی کشور می‌رساند که آرزوهاى دیرینه به بار نشسته و اولین اثر جامع دندان‌پزشکى که بخشى از آن حاصل تحقیقات انجام شده در جامعه ما و توسط محققین خودمان می‌باشد به منصه ظهور رسیده است. کتب مرجع دندان‌پزشکی توسط اساتیدی تدوین گردیده که نه تنها سال‌ها از عمر خود را صرف آموزش دانشجویان این مرز و بوم نموده‌اند بلکه اکثریت قریب به اتفاق از محققان برجسته کشور می‌باشند که حاصل سال‌ها تجربه و تحقیق خود را در مجموعه این کتب به رشته تحریر در آورده‌اند. اینجانبان نویسندگان کتب مرجع دندان‌پزشکی بر خود لازم و واجب دانستیم در حمایت از طرح تدوین این کتب به ذکر چند نکته مهم و اساسی بپردازیم:

۱-تفکر تدوین کتب مرجع دندان‌پزشکی زاییده نظرات ارزشمند‌ترین و برجسته‌ترین اساتید این رشته بوده که ساعت‌ها مورد بحث و نظر سنجی قرار گرفته و بر اساس یک برنامه ریزی منسجم و علمی در مسیر اجرا قرار گرفته است. کتاب اورولوژی تدوین دکتر سیم فروش به عنوان الگوی کار قرار گرفت. الگویی که به همت عالمان این رشته روز به روز شکیل‌تر و کامل‌تر گردید تا به جایی که اکنون به عنوان کتاب مرجع دوره‌های تخصصی این رشته مطرح می‌باشد.

۲-این کتب مجموعه‌ای منسجم و بر مبنای کوریکولوم آموزشی و بایدهای دوره دندان‌پزشکی عمومی تدوین و در اختیار دانشجویان و دانش آموختگان این رشته قرار گرفته است و راه برای مطالعه سایر کتب مرجع برای دانش پژوهان به هیچ وجه بسته نمی‌باشد.

۳-در تمامی مراکز آموزشی دنیا دوره‌های مقدماتی (Undergraduation) دارای منابع مشخص مطالعاتی بوده که با برنامه آموزشی آن دوره و نیز توانمندیهای مورد انتظار همسو می‌باشد ولی متاسفانه در دوره دندان‌پزشکی عمومی کشور ما چنین منابعی موجود نبود و در اکثریت دانشگاه‌ها از جزوات دست نویس استفاده می‌شد و منابع امتحانات ملی نیز تاکنون کتب مرجع دوره‌های تخصصی بوده که با برنامه آموزشی دوره عمومی به هیچ وجه همخوانی نداشته است.

۴-مشارکت قریب به ۶۰۰ نفر از اساتید برجسته این رشته در دانشگاههای سراسر کشور که دارای بالاتری مدارج علمی و تحقیقاتی در سطح کشور و بین المللی بوده‌اند نشان از ارزش غیر قابل وصف برونداد این اتفاق بی‌نظیر دارد.

۵-مبنای تدوین کتب، استفاده از تمامی منابع علمی موجود و به روز دنیا با تأکید بر منابع داخلی جهت بومی سازی هر چه بیشتر محتوای کتب بوده است. اکثریت قریب به اتفاق موارد ارائه شده در کتب توسط اساتید داخلی درمان و ارائه شده‌اند که مایه افتخار یکایک ما می‌باشد.

۶- با توجه به اینکه مخاطبان کتب اکثریت از دانشجویان عزیز می‌باشند با کاستن از هزینه‌ها، قیمت تمام شده و پشت جلد کتاب را به پایین‌ترین وجه ممکن تنزل دادیم.

۷- با توجه به ضرورت بازبینی و چاپ مجدد این کتب در شروع کار کمیته نظارتی در دبیرخانه شورای آموزش دندان‌پزشکی و تخصصی تشکیل گردید که یکی از وظایف مهم آن نظارت بر روند بازبینی کتب در چاپ‌های بعدی خواهد بود.

۸- آنچه قطعی و مبرهن است اینکه دیکته نا‌نوشته هیچگاه غلط ندارد. مهم جسارت شروع حرکتی ملی و عام المنفعه است. تمامی نویسندگان این آثار برجسته علمی با کمال میل از ابتدای امرآمادگی خود را جهت دریافت نظرات و انتقادهای احتمالی اعلام نموده‌اند.

در پایان ضمن سپاس از کلیه فرهیختگان گرامی که از این رخداد مهم در این رشته حمایت و تقدیر نموده‌اند، عاجزانه درخواست داریم که اجازه ندهید این نهال نوپا در ابتدای راه بخشکد و خدای ناکرده ایثار و از خودگذشتگی عده‌ای از علمای این مرز و بوم به دنبال خود خواهی و زیاده خواهی عده‌ای سودجوی پایمال گردد.

با احترام
دکتر فاطمه عزالدینی: استاد دانشکده دندان‌پزشکی یزد و سرپرست نویسندگان کتاب رادیولوژی دهان و فک و صورت
دکتر رضا پورعباس: استاد دانشکده دندان‌پزشکی تبریز و سرپرست نویسندگان کتاب پریودانتیکس
دکتر عباس مکارم: استاد دانشکده دندان‌پزشکی مشهد و سرپرست نویسندگان کتاب کودکان
دکتر حمید رضا پاکشیر: استاد دانشکده دندان‌پزشکی شیراز و سرپرست نویسندگان کتاب ارتودنسی
دکتر اسماعیل یاسینی: استاد دانشکده دندان‌پزشکی تهران و سرپرست نویسندگان کتاب ترمیمی
دکتر حسین بهنیا: استاد دانشکده دندان‌پزشکی شهید بهشتی و سرپرست نویسندگان کتاب جراحی دهان و فک و صورت
دکتر اعظم سادات مدنی: استاد دانشکده دندان‌پزشکی مشهد و سرپرست نویسندگان کتاب پروتزهای دندانی
دکتر محمد حسین خوشنویسان: استاد دانشکده دندان‌پزشکی شهید بهشتی و سرپرست نویسندگان کتاب سلامت دهان و دندان‌پزشکی اجتماعی
دکتر جمیله بیگم طاهری: استاد دانشکده دندان‌پزشکی شهید بهشتی و سرپرست نویسندگان کتاب بیماریهای دهان و فک وصورت
دکتر طاهره سادات جعفرزاده کاشی: استاد دانشکده دندان‌پزشکی تهران و سرپرست نویسندگان کتاب مواد دندانی
دکتر فاطمه مشهدی عباس: استاد دانشکده دندان‌پزشکی شهید بهشتی و سرپرست نویسندگان کتاب آسیب‌شناسی دهان و فک و صورت
دکتر جمیله قدوسی: استاد دانشکده دندان‌پزشکی مشهد و سرپرست نویسندگان کتاب اندودانتیکس

منبع:دندانه

Views All Time
Views All Time
87
Views Today
Views Today
2
0
دیدگاه‌های نوشته

12 − 11 =