آشنایی با تجهیزات دندانپزشکی

چرا دندانپزشکان عمومی به همکاران عمومی خود رای نمی‌دهند؟

چرا دندانپزشکان عمومی به همکاران عمومی خود رای نمی‌دهند؟

 

عمومی‌ها و متخصص‌ها در نظام پزشکی تهران

دکتر رضا حسینی
بررسی آماری منتخبین انتخابات نظام پزشکی تهران در سال‌های اخیر نشان می‌دهد در این چند دوره، تمام منتخبین که موفق به کسب بیشترین رای شده‌اند دندانپزشکان متخصص هستند. این درحالی است که بیشترین رای‌دهندگان دندان‌پزشکان عمومی هستند و نه متخصص. اینکه دندان‌پزشکان متخصص به همکاران متخصص خود رای بدهند امری قابل انتظار و طبیعی است ولی اینکه همکاران عمومی به همکاران عمومی خود رای نمی‌دهند و اعتماد نمی‌کنند جای سوال و تعجب فراوانی دارد!
به راستی چرا عمومی‌ها به عمومی ‌ها رای نمی‌دهند؟

اعتماد به نفس پایین همکاران عمومی
متاسفانه جو غالب بین بیشتر دندان‌پزشکان عمومی عدم خودباوری و خود را در جایگاه پایین‌تر و کم بها‌تر دیدن است. طوری که حتی نظام پزشکی را حق خود و همکاران خود نمی‌دانند. انگار کسانی که مثلا در رشته‌های پروتز، اورتو، اطفال، ترمیم و… متخصص شده‌اند در دورهٔ رزیدنتی آموزش‌ فعالیت‌های صنفی هم دیده‌اند و برای این جایگاه‌ها مناسب‌تر هستند. این نوع خود کم بینی باعث شده است که برخی از متخصصین حتی حضور همکاران عمومی خود را در انتخابات برنتابند و به روش‌های مختلف سعی در خوارانگاری و تحقیر حضور این همکاران عمومی در عرصه انتخابات بکنند.

نوچه‌پروری برخی از اساتید متخصص
استفاده از کلمه «استاد» در تبلیغات برخی کاندیدا‌ها در سال‌های اخیر بسیار دیده می‌شود. هر کس در دندان‌پزشکی امروز از مسیری درآمد کسب می‌کند. عده‌ای از اساتید در دانشکده‌ها هر آنچه می‌دانند در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. عده‌ای در کار طبابت خود مطرح و معروفند. بعضی از آن‌ها در کار واردات ایمپلنت و تجهیزات هستند و کسب روزی از این راه می‌کنند و بعضی هم از راه آموزش‌های خارج از دانشکده درآمد زیادی دارند. اما استفاده از هر یک از این عناوین برای جمع کردن یک سری از همکاران عمومی ما دور خود به عنوان فدایی جو تبلیغاتی سنگینی ایجاد می‌کنند. تعدادی از همکاران هم به واسطه مستقیم و غیر مستقیم به این اساتید عرض ارادت پیدا می‌کنند؛ چرا که یک‌بار در کلاسی شرکت کرده‌اند یا ایمپلنتی از آن‌ها به قیمت خریده‌اند یا در دانشگاه استادشان بوده است. باز در این رویداد متهم کاندیداهایی نیستند که سکوی پرش خود را این موارد قرار می‌دهند. متهم ما هستیم که به عنوان دندان‌پزشک این چیز‌ها را ملاک انتخاب نماینده خود قرار می‌دهیم.

عمومی‌ها قدرت و وسایل تبلیغ ندارند
به طور کلی تمکن مالی و ارتباطی اغلب عمومی‌ها از بیشتر متخصص‌ها کمتر است. دندانپزشکان عمومی شناخته شده زیاد نیستند و اگر هستند قدیمی هستند و خیلی حوصله شرکت در این گونه برنامه‌ها را ندارند. در حال حاضر جو و فشار مانع از چهره شدن عمومی‌ها در فعالیت‌های صنفی می‌شود. باور بیشتر عمومی‌ها چنین شده که عمومی‌ها نمی‌توانند رای بیاورند و وارد نظام پزشکی شوند.

آیا عمومی‌ها این دوره هم باید پشت درنظام پزشکی بمانند؟
جواب این سوال به این بستگی دارد که دندانپزشکان عمومی که صاحب بیشترین رای و تعیین کننده منتخب‌ها در نظام پزشکی هستند چه نگاهی به انتخابات داشته باشند. نظام پزشکی به دندانپزشک‌هایی نیاز دارد که مشکلات روزمرهٔ دندانپزشکان کشور را می‌دانند. در مورد دردهای دندانپزشکانی که درآمدشان هر روز کمتر می‌شود، حقشان خورده می‌شود و هر روز فشار روی آن‌ها بیشتر می‌شود آگاهی داشته باشند. این افراد نه تنها الزاما متخصص نیستند بلکه حتی بهتر است که حداقل برای یک دوره از میان دندان‌پزشکان عمومی باشند تا لااقل کمی کفهٔ تغییر به سمت دندان‌پزشکان عمومی هم جابجا شود.

منبع:دندانه

Views All Time
Views All Time
46
Views Today
Views Today
1
0
دیدگاه‌های نوشته

یک × چهار =