آشنایی با تجهیزات دندانپزشکی

داستان مردی که به دندانپزشکی رفت و دست و پا و صورتش را از دست داد!

داستان مردی که به دندانپزشکی رفت و دست و پا و صورتش را از دست داد!

 

قطع اعضاء بدن و به کما رفتن بیمار ۳۸ ساله بریتانیایی در اثر دچار شدن به عفونت خونی کشنده

داستان مردی که به دندانپزشکی رفت و دست و پا و صورتش را از دست داد!

داستان مردی که به دندانپزشکی رفت و دست و پا و صورتش را از دست داد!

مردی که برای جراحی لثه نزد دندان‌پزشک رفته بود، بعد از به هوش آمدن از کمای ۳ ماهه، خود را بی دست و پا و صورت یافت!

به گزارش نیویورک پست، تام رِی که مردی بریتانیایی است و اکنون ۵۷ سال دارد، در اثر ابتلا به سپسیس (یک بیماری کشنده عفونی خونی) مجبور به استفاده از دست و پای مصنوعی شده و به دلیل برداشته شدن قسمت‌هایی از بافت‌های صورتش، بارها تحت جراحی پلاستیک قرار گرفته است. او سال ۱۹۹۹ چند ماه قبل از تولد فرزندش برای جراحی لثه به دندان‌پزشک مراجعه کرد، اما چند روز بعد با مشاهده علائمی مانند درد در قفسه سینه، تب و استفراغ راهی بیمارستان شد.

آقای ری در یک برنامه تلویزیونی می‌گوید: «گمان می‌کنم علائم سپسیس از همان زمان مراجعه به دندان‌پزشک در من ظاهر شده بود و فکر می‌کردم آنفولانزا گرفته‌ام. در بیمارستان ۵ ساعت طول کشید پزشکان پی ببرند که من به این بیماری دچار شده‌ام. چرا که جواب آزمایش خونم چندین ساعت بعد رسید و این در حالی است که سپسیس می‌تواند در همین مدت کوتاه انسان را بکشد.»

او ادامه می‌دهد: «من ۳ ماه در کما بودم و وقتی به هوش آمدم هیچ چیز یادم نمی‌آمد. تمام گذشته‌ام را فراموش کرده بودم. به یک‌باره دیدم یک زن زیبا به همراه فرزندی در آغوشش روبرویم نشسته‌اند که آن‌ها را نمی‌شناختم و بعد فهمیدم همسر و فرزندم هستند!»

تلاش برای نجات قربانیان سپسیس

این مرد پس از به هوش آمدن، سال‌ها وقت صرف یادگیری استفاده از پروتز دست‌وپا و بازسازی حافظه‌اش کرده و بارها تحت جراحی پلاستیک قرار گرفته است. او که خانه و شغلش را از دست داده، وقت زیادی را صرف تلاش برای آگاهی دادن به دیگران درباره سپسیس می‌کند. تام رِی، ماه می ۲۰۱۹ در کالج سلطنتی پرستاری بریتانیا (RCN) سخنرانی داشته و از نظام خدمات سلامت ملی انگلستان درخواست کرده است آموزش درباره سپسیس به دانشجویان را اجباری کنند.

رز گالاگر، سرپرست تخصصی پیشگیری و کنترل عفونت RCN می‌گوید: «تا زمانی که تعداد کافی پرستار آموزش دیده نداریم، برای تشخیص و درمان سپسیس مشکل خواهیم داشت. متأسفانه افرادی که به این بیماری دچار می‌شوند، حتی اگر نجات بیابند هم به اختلالات اضطراب بعد از تروما، دردهای مزمن، فتیگ، افسردگی، کاهش عملکرد شناختی، عصبانیت و بی‌خوابی دچار می‌شوند.»

سال ۲۰۱۶ فیلمی به نام ستاره دریایی (Starfish) بر اساس زندگی تام رِی ساخته شده است که کن فیکون شدن زندگی خانوادگی او بر اساس ابتلا به این بیماری را نشان می‌دهد.

منبع:دندانه

Views All Time
Views All Time
101
Views Today
Views Today
1
0
دیدگاه‌های نوشته

پنج × یک =