آشنایی با تجهیزات دندانپزشکی

کشف اسکلت ۱۴هزار ساله با دندان ترمیم شده!

کشف اسکلت ۱۴هزار ساله با دندان ترمیم شده!

 

کار‌شناسان باستان‌شناسی در کشور ایتالیا به تازگی یک اسکلت ۱۴ هزار ساله کشف کرده‌اند که متعلق به یک انسان عصر ماقبل تاریخ است. نکته جالب در خصوص این اسکلت وجود دندان‌های پوسیده و ترمیم یکی از آن‌ها توسط یک سنگ تیز است. کار‌شناسان اعتقاد دارند این اسکلت نشان دهنده اولین نمونه درمان و ترمیم دندان خراب میان انسان‌ها است.

پژوهشگران با مطالعه بر روی دندان این اسکلت گمان می‌کنند حفره ایجاد شده روی دندان پوسیده توسط یک سنگ چخماق تیز خراش داده شده و به نوعی یک درمان دندانپزشکی بسیار اولیه بر روی آن انجام شده است. احتمالا ایجاد حفره در دندان پوسیده برای کاهش درد و جلوگیری از کشیدن دندان انجام شده است.

کشف اسکلت ۱۴هزار ساله با دندان ترمیم شده!

کشف اسکلت ۱۴هزار ساله با دندان ترمیم شده!

پژوهشگران اعتقاد دارند تغییر رژیم غذایی انسان‌ها در طول زمان حتی در قرون ماقبل تاریخ و روی آوردن آن به مصرف کربوهیدرات بیشتر سبب شده تا دچار پوسیدگی دندان شوند.

بر اساس کشفیات باستان‌شناسی تا به حال اولین مورد پوسیدگی دندان در فسیلی متعلق به استخوان فک یک خزنده ۲۷۵ میلیون ساله مشاهده شده است.

کشف اسکلت ۱۴هزار ساله با دندان ترمیم شده!

کشف اسکلت ۱۴هزار ساله با دندان ترمیم شده!

بر اساس محققان دانشگاه بولونیای ایتالیا بر روی این اسکلت که در مجله گزارش‌های علمی به چاپ رسیده است این نتایج بدست آمده که همزمان با افزایش بروز پوسیدگی در دندان‌ انسان‌ها ابزارهای سنگی درمانی برای رفع مشکل افراد به وجود آمده و حتی نمونه‌های اولیه از خلال دندان ساخته شده با چوب نیز بدست آمده است.

ابزارهای سنگی در آن زمان به شیوه‌ای ساخته شده‌اند که قابلیت ورود به حفره‌های کوچک ایجاد شده در اثر پوسیدگی، حذف مینا و عاج دندان را داشته‌اند.

کار‌شناسان اولین موارد دندانپزشکی باستانی را در میان تمدن‌های روم، یونان و مصر باستان مشاهده کرده‌اند که در آن‌ها نیز با حفاری و مته کردن پوسیدگی و یا ساخت داروهای ضد درد و التهاب سعی می‌شده با مشکل دندان درد مقابله شود.

کار‌شناسان ایتالیایی حتی گمان می‌کنند درد دندان در این مرد می‌توانسته علت مرگ او باشد.

اسکلت این مرد که تخمین زده می‌شود ۲۵ سال سن داشته در سال در سال ۱۹۸۸ در یک غار باستانی در منطقه بولوینا، شمال شرق کشور ایتالیا پیدا شده است.
کار‌شناسان تا به حال علت مرگ او را کشف نکرده‌اند اما احتمال می‌دهند درد دندان و جراحی اولیه انجام گرفته روی آن می‌تواند سبب بروز عفونت و مرگ شده باشد.

با مشاهده پوسیدگی دندان در این مرد باستانی کار‌شناسان اعتقاد دارند علت پوسیدگی دندان تنها به خاطر مصرف خوراکی‌های امروزی نیست و علت اصلی مواد کربوهیدرات است.

منبع:دندانه

Views All Time
Views All Time
51
Views Today
Views Today
1
0
دیدگاه‌های نوشته

10 + نه =