آشنایی با تجهیزات دندانپزشکی

تجارت میلیاردی قاچاق آدامس به ایران

تجارت میلیاردی قاچاق آدامس به ایران

 

در حالی که ارزش بازار آدامس ایران بالغ بر چند ۱۰۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود بررسی آمار‌ها حاکی از آن است که در سال‌های اخیر واردات قانونی آدامس به کشور به شدت کاهش یافته و در عوض قاچاق این محصول رونق چشمگیری پیدا کرده است. در همین حال تولید داخل نیز نتوانسته سهم بالایی از بازار را به خود اختصاص دهد.

به گزارش ایسنا طبق آمارهای گمرک ایران در سال ۱۳۹۰ بالغ بر ۲۲ میلیون دلار انواع آدامس (۲۵ میلیارد تومان) به صورت قانونی وارد کشور شد. این در حالی است که در سال ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ به ترتیب معادل ۱۲/۱ میلیون دلار (۱۶/۱ میلیارد تومان) و ۲/۶ میلیون دلار (۶/۶ میلیارد تومان) انواع آدامس به صورت قانونی وارد کشور شد.

در پنج ماهه نخست سال جاری نیز تنها یک میلیون و ۲۵۰ هزار دلار معادل ۳. ۱ میلیارد تومان آدامس وارد کشور شد و آدامس‌های وارداتی به کشور شامل دو نوع بدون قند و پوشیده از قند و شکر است.

این آمار و ارقام و در کنار آن حضور برندهای متنوع خارجی در بازار آدامس کشور نشان‌دهنده این است که طی سال‌های اخیر قاچاق این محصول غذایی به کشور به شدت افزایش یافته است. یکی از کالاهایی نیز که معمولا در جریان کشفیات قاچاق به چشم می‌خورد آدامس است که قاچاق آن هم کار چندان دشواری نیست.

از جمله موارد مربوط به کشف آدامس‌های قاچاق می‌توان به کشف ۱۶۰ هزار عدد آدامس قاچاق ساخت کره‌جنوبی به ارزش ۳۰ میلیون تومان در خرم‌آباد در اردیبهشت ماه امسال، کشف بیش از ۱۱۴ هزار آدامس قاچاق به ارزش ۱۵۱ میلیون تومان در محور خرم‌آباد – بروجرد در اردیبهشت امسال، کشف ۶۰ عدد آدامس قاچاق در قم در اردیبهشت امسال و… اشاره کرد.

تاکنون آمارهای مختلفی درباره حجم بازار آدامس کشور اعلام شده و برخی منابع حتی از مصرف سالانه ۵۰۰ میلیارد تومان آدامس توسط ایرانی‌ها خبر داده‌اند.

مصرف بالای آدامس در ایران باعث شد در سال ۱۳۸۸ بزرگ‌ترین خط تولید آدامس بدون قند خاورمیانه در شرکت پارس‌مینو به بهره‌برداری برسد. در مراسم افتتاح آن کارخانه اعلام شد که سالانه مبلغی بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان صرف واردات رسمی آدامس‌های بدون قند به کشور می‌شود و اعلام شد که با افتتاح این خط تولید کشور در زمینه تامین آدامس بدون قند مورد نیاز به خودکفایی خواهد رسید.

با این حال مشاهدات نشان می‌دهد که اگرچه از نظر قانونی واردات آدامس به کشور کاهش چشمگیری پیدا کرده اما قاچاق آدامس به کسب و کاری پررونق تبدیل شده است.

به نظر می‌رسد ایجاد محدودیت‌ تعرفه‌ای روی واردات، قاچاق آسان و سود بالای قاچاق باعث شده قاچاق آدامس به کشور طی سال‌های اخیر تشدید شود. در جریان اولویت‌بندی کالا‌ها نیز آدامس در اولویت ۱۰ قرار گرفت و ثبت سفارش آن متوقف شد که همین عامل زمینه برای تشدید قاچاق این محصول را فراهم کرد.

از سوی دیگر آدامس‌های داخلی نیز در رقابت با برندهای خارجی چندان موفق نبوده‌اند و این موضوع را می‌توان به خوبی در وی‌ترین بسیاری از سوپرمارکت‌ها و مغازه‌های سطح شهر مشاهده کرد. این در حالی است که در گذشته‌ای نه چندان دور «خروس» نشان یکی از برندهای مطرح تولید داخل در بازار آدامس کشور بود که در حال حاضر دیگر نامی از آن در بازار وجود ندارد.

شاید هنوز هم برای بسیاری از مسئولان بخش صنعت و تولید کشور، آدامس و تولید آن اهمیت چندانی نداشته باشد اما بهتر است این دسته از مسئولان بدانند براساس بررسی‌های انجام شده گردش مالی بازار آدامس ایران ۵۰ برابر گردش مالی کیوسک‌های مطبوعاتی، حدود ۵۰ درصد حجم بازار لوازم آرایشی و بهداشتی، حدود هشت برابر بازار تورهای گردشی داخلی، حدود چهار برابر بازار آب معدنی و یک چهارم گردش مالی سالانه‌ بازار سیگار کشور است.

تجارت میلیاردی قاچاق آدامس به ایران

تجارت میلیاردی قاچاق آدامس به ایران

منبع:دندانه

Views All Time
Views All Time
64
Views Today
Views Today
1
0
دیدگاه‌های نوشته

16 + 10 =