آشنایی با تجهیزات دندانپزشکی

دکتر محمد شیخی، دندانپزشکی که برای بیمارانش می‌خواند و می‌نوازد

دکتر محمد شیخی، دندانپزشکی که برای بیمارانش می‌خواند و می‌نوازد

 

گفتگو با دکتر محمد شیخی، خواننده پاپ، ترانه‌سرا و نوازنده پیانو

دکتر محمد شیخی، دندانپزشک جوانی است که این روزها با ترانه شنیدنی «یه فرصت دیگه» و صدای گرم و دلنشین‌ش در فضای مجازی شناخته شده است. این ترانه اولین آهنگ مجوز گرفته دکتر شیخی است اگرچه او سال‌هاست در حوزه موسیقی فعالیت دارد، آهنگ‌های زیادی ساخته و اجرا کرده و سابقه برگزاری چند کنسرت در شهرهای مختلف را در کارنامه دارد و تیتراژ آخرین قسمت برنامه تلویزیونی «وقتشه» را اجرا کرده است.
محمد شیخی دندان‌پزشکی است که دندان‌پزشکی را به هنر آمیخته است و هر دو را در کنار هم دنبال می‌کند. او حتی در اتاق کارش در مطب شخصی نیز یک یک پیانو دارد و گاهی تنها و گاهی برای بیمارانش می‌خواند و می‌نوازد.
به بهانه انتشار تک آهنگ «یه فرصت دیگه» که آغاز فعالیت رسمی او در حوزه موسیقی است گفتگویی کوتاه با دکتر محمد شیخی داشتیم که در ادامه می‌خوانید:

دکتر محمد شیخی، دندانپزشکی که برای بیمارانش می‌خواند و می‌نوازد

دکتر محمد شیخی، دندانپزشکی که برای بیمارانش می‌خواند و می‌نوازد

آقای دکتر شیخی! ممنون می‌شوم که در آغاز کمی از خود و سابقه فعالیت‌تان در موسیقی بگویید.
بنده محمد شیخى متولد مهرماه سال ۶۹ در رفسنجان و ساکن تهران هستم و سال ۹۴ از رشته دندانپزشکی عمومی دانشکده دندانپزشکی اصفهان فارغ‌التحصیل شدم.
موسیقى را از ٨سالگى با آموزش مقدماتى پیانو نزد عمویم شروع کردم. از ١٢ سالگى با تکخوانى در گروه‌های سرود کار خوانندگی را در پیش گرفتم و ٣ سال متوالى رتبه اول تکخوانى را در مسابقات به دست آوردم.
دوره‌ی آواز کلاسیک و پاپ را از سن ۱۶ سالگی به شکل آکادمیک نزد امین جهانشاهى و پس از آن ماریو تقدسى گذراندم و ۴ سال در آموزشگاه مجاز موسیقى آواز پاپ – کلاسیک تدریس کردم.
تخصص من در خوانندگی است؛ اما از سال ۹۲ شروع به ساختن آهنگ و نوشتن ترانه کردم و شعر و آهنگ کارهایم را خودم تهیه می‌کنم. اگرچه خودم دوره آواز کلاسیک دیدم؛ اما سبک پاپ را انتخاب کردم.

تا به حال چه کنسرت‌هایی برگزار کرده‌اید؟
در بزرگداشت زنده‌یاد محمد نوری که سال ۹۲ در فرهنگسرای ابن‌سینای شهرک غرب برگزار شد ترانه‌های ایشان را خواندم.
سال ۹۳، زمانی که در دانشگاه اصفهان دانشجو بودم، مجوز اجرا گرفتم و یک کنسرت در دانشگاه برگزار کردم. بهمن ۹۴ در تالار فرشچیان اصفهان کنسرتی برگزار کردم که تمام آهنگ‌هایش را خودم ساخته بودم.

اسفندماه ۹۴ در کنگره دندانپزشکی محافظه‌کارانه اجرا کردم و اردیبهشت سال بعد در مراسم ۴۰ سالگی دانشکده دندانپزشکی اصفهان و همان سال در سیرجان کنسرت داشتم. بعد از آن طی یک دوره ۲ ساله درگیر تولید آهنگ بودم. در حال حاضر ۲ ماه است که مجوز گرفته‌ام و اردیبهشت ۹۹ اولین آهنگم را با مجوز رسمی وزارت ارشاد منتشر کردم.

دکتر محمد شیخی، دندانپزشکی که برای بیمارانش می‌خواند و می‌نوازد

دکتر محمد شیخی، دندانپزشکی که برای بیمارانش می‌خواند و می‌نوازد

آیا قصد انتشار آلبوم دارید یا تصمیم دارید همچنان تک آهنگ منتشر کنید؟
منفعلاً قصد انتشار آلبوم را ندارم. چند ترک آماده دارم و تصمیم دارم آن‌ها را با فاصله زمانی و جداجدا منتشر کنم. در چند سال اخیر خواننده‌هادر ایران به سمت انتشار تک آهنگ رفته‌اند. چراکه انتشار آلبوم به صورت فیزیکی خیلی منطقی نیست. ما قانون کپی‌رایت نداریم و افراد معمولاً آهنگ‌ها را دانلود می‌کنند. تک‌آهنگ‌های من هم را از طریق وبسایت‌های موسیقی مجاز، کانال تلگرام شخصی و کانال ملوبیت قابل دانلود است. پیش از این هم تعدادی آهنگ منتشر کردم که آهنگ‌های «چه حس خوبى» و «با من بیا» با استقبال خیلی خوبی مواجه شدند.

پیش‌ازاین تمام کارهای کنسرتم را خودم انجام می‌دادم که خیلی سخت بود. در حال حاضر تصمیم دارم پس از اینکه تک آهنگ‌هایم به استقبال عمومی رسید کنسرت بگذارم؛ اما زودتر از یک سال آینده به فکر این کار نیستم.
البته تا به حال فقط یک ترک مجوز دارم را پخش کردم و تصمیم دارم ترک بعدی‌ام که نامش «تبم بالاس» و کاملاً شاد است را بعد از عید فطر منتشر کنم.

به این ترتیب هزینه‌هایی که برای ساخت موسیقی می‌کنید چه طور برمی‌گردد؟
برگشت هزینه‌ها در ایران در زمان اجرای کنسرت است. من از آنجایی که خیلی کار ساخته بودم و انتشار آن‌ها طولانی شده بود، فعلاً تصمیم دارم به همین کار بپردازم. تعدادی از ترک‌هایم را ۵ سال پیش‌ساخته‌ام. بعد از اینکه ترانه‌های منتشر شده به حد قابل قبولی رسید، دوباره برای برگزار کردن کنسرت برنامه‌ریزی می‌کنم.

دکتر محمد شیخی، دندانپزشکی که برای بیمارانش می‌خواند و می‌نوازد

دکتر محمد شیخی، دندانپزشکی که برای بیمارانش می‌خواند و می‌نوازد

ظاهراً در ورزش هم سابقه قابل‌توجهی دارید. در این باره توضیح بفرمایید.
من از ١٠سالگى بسکتبال را به‌طور حرفه‌ای شروع کردم. در ١٧ سالگى در باشگاه صبا باطری تهران بازى می‌کردم. در ورزش مدال‌های زیادی کسب کردم؛ اما بیشترین آن‌ها مربوط به بسکتبال است.

در رشته شنا هم ٣ طلاى ۵٠متر کرال سینه مدارس، ٢نقره ۵٠متر پروانه و ٣مدال دیگر در سایر ماده‌ها دارم. ۴دوره در المپیاد ورزشى علوم پزشکى کشور شرکت کردم که ٢دوره کاپیتان تیم بسکتبال علوم پزشکى اصفهان بودم. ١٢ مدال هم در رشته‌ی بسکتبال دارم. آخرین بار سال ۹۵ در مسابقات بسکتبال دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور کاپیتان تیم دانشگاه علوم پزشکی اصفهان شدم؛ اما این رشته را به دلیل مصدومیت‌های زیاد به‌صورت حرفه‌ای دنبال نکردم و گاهی تفریحی بازی می‌کنم.

در پینگ‌پنگ هم از ۱۰ تا ۱۲ سالگی ۳ مدال کسب و در والیبال یک مدال طلا کسب کردم؛ اما بسکتبال رشته‌ای بود که بیشتر دنبال کردم.

به نظر می‌رسد شخصیت پویشگری داشته باشید که دنبال رشته‌های مختلف رفتید. چه طور تصمیم گرفتید دندانپزشک شوید؟
من خیلی علاقه‌مند بودم حرفه‌های مختلف را دنبال کنم. دنبال موسیقی، علوم پزشکی و ورزش رفتم. از ۱۵ سالگی تصمیم گرفتم پزشک یا دندانپزشک شوم و سال پیش‌دانشگاهی بود که با خودم فکر کردم یک دندانپزشک می‌تواند به سایر ابعاد زندگی‌اش راحت‌تر بپردازد.

دکتر محمد شیخی، دندانپزشکی که برای بیمارانش می‌خواند و می‌نوازد

دکتر محمد شیخی، دندانپزشکی که برای بیمارانش می‌خواند و می‌نوازد

شما در اتاق معاینه مطبتان پیانو دارید. چه زمان‌هایی پیانو می‌زنید؟ آیا بیماران هم از شما درخواست می‌کنند این کار را برایشان انجام بدهید؟
از زمانی که دانشجو بودم همیشه تصویری از یک پیانو در مطبم را گوشه ذهنم داشتم. زمان استراحت برای خودم پیانو می‌زنم و حالم را خوب می‌کنم.

تعدادی از بیماران از قبل می‌دانند که من در مطبم پیانو دارم و می‌آیند که آن را ببینند. آن‌ها هم که این موضوع را نمی‌دانند خیلی از دیدن پیانو تعجب می‌کنند. معمولاً بیمارها می‌گویند تصورشان این بوده است که یک دندانپزشک باید آدم خشکی باشد. گاهی بیمارها دوست دارند برایشان پیانو بزنم. من همیشه بالای سر بیمارانم آواز می‌خوانم. معمولاً آهنگ‌های خودم را می‌خوانم؛ اما گاهی هم بیمارها آهنگ درخواستی دارند. البته وقتی می‌زنم زیر آواز، از بیمار می‌پرسم که آواز خواندنم اذیتتان نمی‌کند؟ تا به حال پیش نیامده کسی دوست نداشته باشد.

به‌عنوان شخصی که همیشه دنبال تجربه‌های جدید بوده، آیا تا به حال شده در کار دندانپزشکی به تکرار برسید و برای رها کردن ذهنتان از موسیقی کمک بگیرید؟
اگرچه علم دندانپزشکی پیشرفت می‌کند و مواد و تکنیک‌های جدید می‌آیند؛ اما این رشته در مجموع دچار تغییرات قابل‌توجهی نمی‌شود و دندانپزشک بعد از مدتی در آن به تکرار می‌رسد. با این حال باید گفت اگرچه روند درمانی تکراری می‌شود؛ اما بعد معنوی کار که سبب خوشحالی بیمار می‌شود به انضمام هنری که در آن به کار می‌رود، خیلی جذاب است و البته درآمد خوبی هم دارد. من واقعاً دندانپزشکی را دوست دارم و خوشحالم که این حرفه را دارم؛ اما کار بسیار پراسترسی است و پیش می‌آید برای اینکه روحم رها شود پیانو بزنم. گاهی آن‌قدر تحت تأثیر استرس هستم که دوست دارم بخوانم؛ اما حتی حال خواندن هم ندارم.

دکتر محمد شیخی، دندانپزشکی که برای بیمارانش می‌خواند و می‌نوازد

دکتر محمد شیخی، دندانپزشکی که برای بیمارانش می‌خواند و می‌نوازد

در هفته وقتتان را چه طور بین موسیقی و دندانپزشکی تنظیم می‌کنید؟
تولید موزیک کار بسیار زمان بری است و خیلی مواقع تا ساعت ۴ صبح درگیر آن هستم. بیشتر از ۳ روز در هفته کار دندانپزشکی نمی‌کنم و بقیه هفته را تقریباً درگیر موسیقی هستم.

افق شما در موسیقی و دندانپزشکی چیست؟
موسیقی رشته‌ای است که برای آن زحمات زیادی کشیدم و هزینه زیادی کردم. گاهی با خودم فکر می‌کنم چرا این‌قدر برای موسیقی هزینه می‌کنم؛ اما دلم نمی‌آید آن را کنار بگذارم. من برای این هنر خیلی زحمت کشیدم و فکر می‌کنم در آن خیلی خوب هستم. موسیقی تنها دنیایی است که من در آن هیچ تکراری ندیدم؛ چرا که سرشار از ملودی‌های جدید است.

در دندانپزشکی تقریباً فقط کار زیبایی انجام می‌دهم. چرا که بخش هنری آن برایم جذاب است. اصلاً دنبال تخصص نیستم و از روز اول هم که وارد دانشگاه شدم دنبال تخصص نبودم.

اجراهای دکتر محمد شیخی را در صفحه اینستاگرام او به آدرس instagram.com/mohammadesheykhi دنبال کنید

منبع:دندانه

Views All Time
Views All Time
29
Views Today
Views Today
1
0
دیدگاه‌های نوشته

16 + 12 =