آشنایی با تجهیزات دندانپزشکی

افزایش تجویز آنتی‌‌بیوتیک توسط دندانپزشکان پس از پاندمی کرونا

افزایش تجویز آنتی‌‌بیوتیک توسط دندانپزشکان پس از پاندمی کرونا

 

تحقیقات نشان می‌دهد دندانپزشکان انگلیسی در دوران قرنطینه نسبت به مدت مشابه سال پیش به میزان قابل توجهی بیشتر آنتی‌بیوتیک تجویز کرده‌اند.

به گزارش دنتال تریبون، این میزان، در انگلستان بین ماه‌های آوریل و جولای ۲۰۲۰ (فروردین تا مرداد ۹۹) ۲۵ درصد افزایش داشته و در شهر لندن به ۶۰ درصد هم رسیده است. این موضوع فدراسیون جهانی دندانپزشکی (FDI) را بر آن داشته که در پی نگرانی‌های موجود نسبت به مقاومت در برابر آنتی‌بیوتیک (ABR)، راهنمایی را برای مقابله با آن منتشر کند.

مطالعه‌‌ای که به تازگی در ژورنال انجمن دندانپزشکی بریتانیا منتشر شده است، می‌گوید ۸۰ درصد آنتی‌بیوتیک‌هایی که دندانپزشکان پیش از این در بریتانیا و آمریکا تجویز می‌کردند، غیرضروری بود و با دستورالعمل‌ها مطابقت نداشت.

مطب‌های دندانپزشکی انگلستان از ۲۵ مارس تا ۸ ژوئن ۲۰۲۰ (۶ فروردین تا ۱۹ خرداد ۹۹) در پی اولین موج شیوع بیماری کروناویروس تمامی درمان‌های غیراورژانسی را تعلیق کردند. نظام سلامت انگلستان (NHS) تا قبل از ماه مارس ۲۰۲۰ شاهد روند نزولی تجویز آنتی‌بیوتیک برای بیماران دندانپزشکی بود؛ اما در اولین ماه پاندمی کروناویروس، این روند با افزایش چشم‌گیری مواجه شد.

آمارها نشان می‌دهند که دندانپزشکان طرف قرارداد با NHS بین ماه‌های آوریل و جولای، حدود ۱ میلیون و ۹۵ هزار مورد آنتی‌بیوتیک تجویز کرده‌اند. در حالیکه این میزان در مدت مشابه سال گذشته، حدود ۸۷۹ مورد بوده است.

مطالعه‌ مذکور نتیجه‌گیری می‌کند که افزایش تجویز آنتی‌بیوتیک در دوران قرنطینه، می‌تواند درنتیجه‌ی محدودیت دسترسی به خدمات دندانپزشکی باشد. نویسندگان در ادامه تأکید می‌کنند که با این حال، در شرایط عادی هم تجویز غیرضروری آنتی‌بیوتیک برای بیماران دندانپزشکی رویه‌ای پیچیده و متأثر از عوامل بالینی و غیر بالینی تأثیرگذار بر بیمار و دندانپزشک است.

دکتر وندی تامپسون، از نویسندگان این تحقیق، در یکی از شماره‌های ژورنال انجمن دندانپزشکی بریتانیا نوشت: «اگر مقاومت در برابر آنتی‌بیوتیک افزایش یابد، پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۵۰ عفونت‌های مقاوم در برابر داروها به عامل اول مرگ در دنیا با ۱۰ میلیون کشته در سال تبدیل شود.»

او ادامه می‌دهد: «دندانپزشکان حدود ۱۰ درصد از آنتی‌بیوتیک‌های انسانی را در سراسر دنیا تجویز می‌کنند و افزایش این میزان در دوران قرنطینه یک نگرانی بزرگ بوده است.»

گفتنی است این موضوع فقط مختص دندانپزشکان نبوده و سازمان جهانی بهداشت هم در هفته‌ی جهانی «آگاهی ضد میکروبی» هشدار داده بود که تجویز نا به‌جای آنتی‌بیوتیک پس از شیوع کروناویروس ممکن است منجر به ABR شود.

راهنمای فدراسیون جهانی دندانپزشکی درباره نقش تیم دندانپزشکی در کاهش مقاومت در برابر آنتی‌بیوتیک را در آدرس زیر مطالعه کنید.

منبع:دندانه

Views All Time
Views All Time
164
Views Today
Views Today
1
0
دیدگاه‌های نوشته

1 × 5 =