آشنایی با تجهیزات دندانپزشکی

دندانپزشکان کدام کشورها در اولویت تزریق واکسن کرونا هستند؟

دندانپزشکان کدام کشورها در اولویت تزریق واکسن کرونا هستند؟

 

به دنبال اعطاء مجوز کشورهای مختلف به تزریق واکسن SARS-CoV-2، مسئولین سازمان‌های دولتی دندانپزشکی و انجمن‌های مرتبط، در تلاش برای بهره‌مند شدن دندانپزشکان از این واکسن در مراحل اولیه تزریق هستند.

در حال حاضر در استرالیا و ایالت کالیفرنیا در آمریکا، دندانپزشکان در اولویت تزریق واکسن کروناویروس قرار گرفته‌اند.
به گزارش دنتال تریبون، انجمن دندانپزشکی کالیفرنیا (CDA) در بیانیه‌ای اعلام کرده است که کارکنان بخش‌ سلامت و شاغلان در مراکز خدمات درمانی، اولین دوزهای واکسن را دریافت خواهند کرد و تیم‌های دندانپزشکی هم جزو این گروه هستند. ایالت کالیفرنیا بنا دارد اواسط ماه دسامبر، ۳۲۷ هزار دوز واکسن فایزر را برای افراد تزریق کند.

گایدلاین‌هایی که سازمان بهداشت عمومی کالیفرنیا منتشر کرده، نشان می‌دهد تیم‌های دندانپزشکی این ایالت در سومین سطح هرم استراتژی تزریق واکسن SARS-CoV-2 قرار دارند. این سطح شامل آن دسته از کارکنان بخش سلامت است که کمتر در معرض خطر عفونت قرار دارند. در این گایدلاین آمده است: «دندانپزشکان به دلیل اقدامات بهداشتی که از ابتدای شروع پاندمی کروناویروس لحاظ کرده‌اند در این طبقه قرار داده شده‌اند.»

اولویت‌دار شدن دندانپزشکان استرالیایی
بنا بر اظهارات انجمن دندانپزشکی استرالیا (ADA) دندانپزشکان این کشور جزو اولین گروه‌هایی هستند که واکسن فایزر را دریافت خواهند کرد. این انجمن ماه گذشته در اطلاعیه‌ای، اعلام کرده است کهنسالان، کارکنان بخش سلامت که سن بالاتری دارند یا گروه‌هایی مانند دندانپزشکان، پزشکان، پرستاران و داروسازها که در خط مقدم درمان هستند اولین دوزهای واکسن کروناویروس را دریافت خواهند کرد.

دندانپزشکان بریتانیایی همچنان در بلاتکلیفی
با وجود اینکه بریتانیا نخستین کشوری است که واکسیناسیون را آغاز کرده است، هنوز روشن نیست آیا دندانپزشکان این کشور جزو کارکنان اولویت‌دار بخش سلامت هستند یا خیر. دکتر نایجل کارتر، مدیر اجرایی موسسه سلامت دهان پیش از شروع واکسیناسیون به دنتال تریبون گفته بود که مطمئن نیست جایگاه دندانپزشکان در سلسله مراتب تزریق واکسن چه خواهد بود. او ادامه داد: «امیدواریم دندانپزشکی به عنوان یکی از حرفه‌هایی که بیشترین لطمه را از پاندمی کروناویروس خورد و برای ادامه دادن به کار خود مبارزه‌های زیادی کرد در کنار سایر کارکنان بخش سلامت از این واکسن بهره‌مند شود.»

پیش از این وزارت بهداشت و خدمات اجتماعی بریتانیا گزارشی درباره گروه‌های اولویت‌دار واکسیناسیون منتشر کرده بود که نام دندانپزشکان در آن مستقیماً ذکر شده بود. کمیته مشترک واکسیناسیون و ایمن‌سازی (JCVI) در این گزارش ذکر کرده بود که اولویت برنامه واکسیناسیون بریتانیا باید پیشگیری از مرگ و میر ناشی از کروناویروس و محافظت از بخش خدمات سلامت و کارکنان آن باشد. در این اظهارات مشخص نشده بود آیا کارکنان خط مقدم خدمات سلامت که در اولویت دریافت واکسن هستند شامل دندانپزشکان می‌شوند یا خیر و در ادامه نوشته شده بود واکسیناسیون سایر مشاغل خارج از این گروه‌ها باید بر اساس میزان خطرات و مرگ و میری باشد که صاحبان آن مشاغل در معرض آن هستند.

JCVI فهرست پیشنهادی از افراد دارای اولویت را بر اساس سن و شامل ۹ گروه معرفی کرده بود که گروه اول ساکنان خانه‌های سالمندان و کارکنان خدماتی آن‌ها، افراد بالای ۸۰ سال و کارکنان خط مقدم خدمات درمانی و مددکاران اجتماعی و گروه بعدی افراد بالای ۷۰ سال بودند و افراد بالای پنجاه سال در گروه نهم جای داشتند. JCVI گفته بود این طبقه‌بندی حدود ۹۹ درصد از مرگ و میرهای ناشی از کووید ۱۹ در بریتانیا را در بر می‌گیرد.

منبع:دندانه

Views All Time
Views All Time
161
Views Today
Views Today
1
0
دیدگاه‌های نوشته

هفده − 11 =