تجهیزات دندانپزشکی تاج الدین

خارج‌نشینان و درمان دندانپزشکی در ایران

خارج‌نشینان و درمان دندانپزشکی در ایران

 

چند توصیه و راهکار به خارج کشوری‌ها برای دریافت خدمات دندان‌پزشکی در سفر به ایران

بسیاری از ایرانیان مقیم خارج از کشور تمایل دارند که به دلایل مختلف درمان‌های دندان‌پزشکی خود را درایران انجام دهند. هزینه‌های بالای دندان‌پزشکی در بسیاری از کشورهای خارجی، اعتماد بیشتر به دندان‌پزشکان ایرانی، امکان ارتباط بهتر با درمانگر هموطن از جمله دلایل این عزیزان برای مبادرت به درمان در کشور موطن خودشان است. در این مطلب توصیه‌هایی به این هموطنان در مورد برنامه‌ریزی برای اقدامات دندان‌پزشکی در ایران ارائه می‌شود. (مطلب توریسم دندانپزشکی در دنیا را از اینجا بخوانید).

دندان‌پزشک خود را از قبل از خارج از کشور انتخاب کنید:
امروزه به لطف وسایل ارتباطی شما می‌توانید که قبل از جضور در ایران، از راه دور دندان‌پزشک خود را انتخاب کنید و حتی به طور غیرحضوری مشکلات خود را مطرح و معاینه بشوید. حتی در این تعامل از درمان‌های موردنیاز، زمان و هزینه‌ها می‌توانید مطلع بشوید. اگر نمی‌توانید به اینترنت اعتماد کنید یا دسترسی ندارید از دوستان و آشنایان قابل اعتماد خود در ایران برای معرفی دندان‌پزشک معتمد کمک بخواهید.

زمان را از دست ندهید:
درمان‌های دندان‌پزشکی نیاز به اختصاص زمان و بعضاً تعداد جلسات متعدد دارند. گاهی به علت اینکه درمان خود نیاز به مرور زمان دارد (مثلاً در مواردی فاصله‌ای بین جراحی لثه و روکش دندان باید رعایت شود) یا اینکه کار از دست دندان پزشک خارج است (کارهای روکش و دندان مصنوعی که به لابراتوار واگذار می‌شود)، بسیار بیشتر از آنچه مدنظر شماست درمان طول می‌کشد؛ بنابراین با هر هدفی که به کشور خود بازگشته‌اید، اگر قرار است که درمان دندان‌پزشکی انجام دهید، آن را از‌‌ همان روزهای اولی که رسیده‌اید شروع کنید یا حداقل در روزهای اول مراجعه کنید تا برآورد درستی از مراحل کار ارائه شده و برایتان برنامه ریزی شود. سعی کنید چند روز قبل از سفر بازگشت درما‌‌نهایتان تمام شود تا در صورت بروز مشکل احتمالی امکان حل آن فراهم شود.

سوابق درمان‌های قبلی، رادیوگرافی‌ها و کپی پروندهٔ خود در خارج از کشور را بیاورید:
اگر در خارج از کشور تحت نظر دندان‌پزشک هستید و درمان‌هایی را هم انجام داده‌اید، سوابق خود را می‌توانید از دندان‌پزشک خود درخواست کنید تا در ایران ادامهٔ درمان‌ها را انجام دهید. در ضمن در صورتی که ای‌میل یا راه ارتباطی با دندان‌پزشک خود داشته باشید، امکان ارتباط دندان‌پزشکان در ایران با ایشان، درخواست عکس‌های قبلی و تبادل اطلاعات در مورد درمان‌های شما وجود دارد.

در مورد هزینه‌ها به روز باشید!
گاهی بعضی از مراجعینی که علی‌الخصوص بعد از سالیان طولانی به دندان‌پزشکان داخل کشور مراجعه می‌کنند، برداشت غیرمعتبری از هزینه‌های دندان‌پزشکی در ایران دارند. یا اینکه آن‌را با زمان مهاجرت خود مقایسه می‌کنند! هزینه‌های دندانپزشکی در ایران نسبت به بسیاری از کشورهای دنیا بسیار ارزان است ولی در مقایسه با سایر خدمات به هر حال این درمان‌ها خدمات پرهزینه‌ای هستند. این هزینه‌ها اغلب واضح و شفاف هستند و محدودهٔ بسیار مشخصی دارند. به صرف اینکه شما از خارج از کشور آمده‌اید، ما را وا نمی‌دارد که هزینهٔ بیشتری از آنچه که معمول است از شما دریافت کنیم و این کار را اخلاقی نمی‌دانیم؛ اما حق بدهید که برخی دندان‌پزشکان ممکن است که شما را مستحق تخفیف ندانند یا سیاست‌های مطبشان با اتکا به تعرفه‌های ثابت، اجازهٔ چانه‌زنی را به شما ندهد.

وقت‌شناس باشید:
به دلیل فشردگی برنامه‌های اقامت محدود در کشور، ممکن است که برنامه‌های متنوعی داشته باشید. مهمانی‌های زیادی دعوت شده باشید. با اوج ساعات ترافیک شهر‌ها نا‌آشنا باشید یا اینکه آدرس‌ها را به سختی پیدا کنید. به عنوان یک دندان‌پزشک دغدغه‌های شما را برای انجام درمان نه چندان خوشایند دندان‌پزشکی در یک سفر فشرده را درک می‌کنیم ولی شما هم باید برنامه کاری مطب ما را درک کنید و بدانید که شما تنها مراجعین ما نیستید و باید به وقت و حق بقیه بیماران و خودمان هم احترام بگذاریم. پس در برنامهٔ خود برای حضور در مطب دندان‌پزشکی تمام پیش‌بینی‌ها را به عمل بیاوریم.

مراجعات نوبتی خود را برای معاینه در خارج قطع نکنید:
همهٔ درمان‌های دندان‌پزشکی نیاز به پیگیری و چک شدن دارند. حداقل سالی یک‌بار مراجعه به دندان‌پزشک تقریباً برای تمام افراد موردنیاز است. شما درمان خود را هرکجا انجام داده باشید برای پیگیری درمان‌ها نیاز به مراجعه به دندان‌پزشکی دارید؛ بنابراین اگر مراجعات نوبتی به دندان‌پزشک خود را دارید حتماً باید آن را ادامه بدهید و تحت نظر دندان‌پزشک خود هرکجا که هست بمانید.

بهداشت دهان و دندان خود را در ایام سفر فراموش نکنید!
شیرینی‌ها و غذاهای ایرانی متنوع، دست‌پخت خانگی مادر، خواهر و بستگان، شب‌نشینی‌های طولانی و به هم خوردن نظم عادی زندگی باعث می‌شود که در ایام سفر به ایران از رسیدن به دندان‌های خود غافل بمانید. برای اینکه دچار مشکلات بیشتر نشوید، از مسواک زدن غافل نشوید و توصیه‌های بهداشتی مربوط به دهان و دندان‌ها را رعایت کنید.

منبع:دندانه

0
دیدگاه‌های نوشته

3 × سه =