.flex-viewport { direction: rtl; }
تجهیزات دندانپزشکی تاج الدین

جمع‌آوری امضا برای تغییر در ترکیب شورای آموزش دندانپزشکی

جمع‌آوری امضا برای تغییر در ترکیب شورای آموزش دندانپزشکی

 

درحالی که فشارها بر دبیرخانه شورای آموزش دندان‌پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت طی ماه‌های اخیر به بالاترین حد خود رسیده است، بخشی از جامعه دندان‌پزشکی شامل دانش‌آموختگان دندان‌پزشکی خارج کشور، داوطلبان آزمون دستیاری، متخصصان مشمول طرح ضریب کا و برخی اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها به تدریج به جرگه مخالفان دکتر سعید عسگری، دبیر شورای آموزش دندان‌پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت پیوسته‌اند.

مخالفانی که منافع مادی و معنوی آنها به دلیل سیاست‌ها و تصمیمات دبیرخانه به خطر افتاده است از هر تلاشی برای احقاق حقوق و تغییر مصوبات و قوانین به نفع خود استفاده کرده‌اند. جدا از طرح انتقادات در فضای مجازی و نشریات کشور، دامنه اعتراضات تا اتاق وزیر بهداشت و مردان بلند رده این وزارتخانه و کمیسیون بهداشت مجلس کشیده شده است و ظاهرا چند شکایت در دیوان عدالت اداری در حال طرح و پیگیری است. در تازه‌ترین حرکت عده‌ای از دندان‌پزشکان در حال جمع‌آوری امضا برای تغییر دبیر شورای آموزش دندان پزشکی وزارت بهداشت هستند.

نامه‌ای در فضای مجازی خطاب به معاون آموزشی وزارت بهداشت منتشر شده که در آن لیستی تحت عنوان تخلفات و اقدامات خلاف قانون دبیرخانه شورای آموزش دندان‌پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت فهرست شده است. تاکنون ۱۵۰۰ دندان‌پزشک این نامه را به شکل الکترونیک امضا کرده‌اند.

معترضان امیدوارند با ارایه این نامه و به پشتوانه امضاء‌ حامیان بتوانند زمینه‌های تغییر سکان‌دار اموزش دندان‌پزشکی کشور را فراهم کنند.

اما باید این آیا این تلاش‌ها در نهایت به نتیجه خواهد رسید.

متن این نامه به شرح زیر است:

نامه اعتراض جامعه دندانپزشکی کشور به عملکرد دبیرخانه دندانپزشکی وزارت بهداشت
معاونت محترم آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
جناب آقای دکتر لاریجانی
با سلام و عرض ادب
احتراما ضمن تشکر و سپاس مجدد از همراهی و پشتیبانی شما در حل مشکلات متعهدین ضریب کا دندانپزشکی، با توجه به ادامه برخی مشکلات و همچنین اقدامات نادرست و مشکل ساز دبیرخانه شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی تحت مدیریت جناب آقای دکتر عسگری بر آن شدیم لیست تخلفات و اقدامات خلاف قانون این دبیرخانه را به عرض شما برسانیم تا در این خصوص طبق صلاحدید تصمیمات لازم را اتخاذ فرمایید.
توضیحا خدمت حضرتعالى عرض می‌نماییم که متاسفانه رفتارهاى فردگرایانه نه تنها به آرام کردن تنش‌ها و التهابات کمکی نمی‌کند بلکه باعث شده تشنج و نارضایتى‌ها هر روز بیشتر شده و دائما شاهد اعتراضات در عرصه هاى نوظهورى هستیم

۱- عدم توجه و تمکین به قوانین جاری و بالا دستی کشور در خصوص دوران تعهد دستیاری (در مورد متعهدین عام، خاص ورودی قبل از تصویب قانون گسترش عدالت آموزشی یعنی ۱۳۸۹ و همچنین متعهدین خاص شهرهای بزرگ) لازم به ذکر است که این مورد سبب اعتراضات گسترده گشت که به حمدالله با پشتیبانی مقامات بلندپایه کشور و شخص وزیر محترم بهداشت و معاونت محترم آموزشی و دیگر بزرگان وزارتخانه با ابلاغ آیین نامه خدمت متعهدین و متمم آن تا حد زیادی بر طرف گشت.

٢- عدم توجه به ابلاغیه اردیبهشت ماه امسال در مورد مدت تعهدات ضریب کا و متمم آن و تلاش براى بى اثر نمودن آنکه به اشکال مختلف از طرف دبیرخانه انجام مى گیرد که از این دسته اقدامات مى توان به تلاش در جهت اخذ مجدد تعهد محضرى خلاف قانون و ٢/۵ برابرى مدت تحصیل اشاره کرد که مورد اعتراض قرار گرفت و در ‌‌نهایت در نامه اى که آقاى دکتر عسگرى به آقاى دکتر افشارى فرستاده‌اند باز هم به متمم ابلاغیه اشاره اى نشده است که مشخص کننده سنگ اندازى تعمدى ایشان درمسیر تحقق مطالبات همکاران مطابق با ابلاغیه و متمم مى باشد که البته متن این نامه جهت استحضار حضرتعالى ضمیمه نامه شده است.
مطمئنا تلاش بیش از این براى تضعیف اثر ابلاغیه مذکور از طرف دبیرخانه منجر به خشم و اعتراض شدید همکاران ضریب کا و ایجاد نا‌امنى و بى نظمى در امور خواهد شد که از این بابت جاى نگرانى بسیار مى باشد.

٣- تعیین ظرفیت نامناسب دوره‌های عمومی و تخصصی و عدم وجود برنامه ریزى براى توزیع مناسب دندانپزشکان در مناطق محروم که در صورت ادامه این روند، سیل دندانپزشکان آموزش ندیده و بیکار در جامعه سرازیر خواهد شد که عواقب شدیدی بر اقتصاد درمان و سلامت و بهداشت دهان و دندان جامعه خواهد داشت.

۴- انتخاب کتابهای به اصطلاح ملی به عنوان رفرنس برای آزمون‌های ورودی دستیاری، در حالی که هنوز این کتب در کوریکولوم آموزشی دوره‌های عمومی به عنوان کتاب مرجع معرفی و تدریس نشده‌اند، که این امر هم موجب اعتراض ذینفعان قرار گرفته است.

۵- تقسیم نیروهای متخصص بعد از آزمون دانشنامه سال ۱۳۹۵ با احکام ناقص و بدون ذکر مدت تعهد که در تاریخ دندانپزشکی کشور بی‌سابقه بوده و با توجه به عدم اعتماد به دبیرخانه از سوی ذینفعان، موجب اعتراض آن‌ها قرار گرفته و عملا دست دبیرخانه را برای اقدامات خلاف قانون باز گذاشته است.

۶- افزایش بخشهای تخصصی بدون فراهم ساختن زیرساخت‌ها و امکانات لازم اعم از نیروی انسانی و امکانات سخت افزاری، برای مثال در یکی از دانشکده‌های دندانپزشکی امسال بدون داشتن حتی یک دانشیار و فقط با وجود دو استادیار، اقدام به پذیرش دستیار تخصصی در رشته پروتزهای دندانی شده است که این موضوع در بسیاری از دانشکده‌ها در حال انجام است و این امر مطمئنا سبب افت کیفی آموزش تئوری و عملی و در نتیجه کاهش سطح بهداشت و سلامت دهان و دندان جامعه خواهد شد.

٧- عدم ارائه شفاف و مشخص نمرات و رتبه هاى بورد در چند سال اخیر که باعث از بین رفتن جو سالم رقابتى امتحان و سلب اعتماد همکاران در توزیع نیرو‌ها نسبت به وزارتخانه شده است.

٨- عدم همکارى با امور هیات علمى در ارائه آمار صحیح که باعث صدور احکام بدون مدت زمان تعهد براى همکاران بعد از بورد امسال شده است که این نیز خود نوعى سنگ اندازى در مسیر اجراى ابلاغیه اردیبهشت امسال و متمم آن در مورد مدت تعهدات قانونى همکاران بشمار مى رود.

٩- رفتارهای غیر اخلاقی و غیر حرفه اى کارکنان دبیرخانه دندانپزشکى، درحالیکه این دبیر خانه می‌بایست دوست و همراه دندانپزشکان و گره گشاى امور ان‌ها باشد.

امیدواریم با توجه به درایت حضرتعالی هرچه سریع‌تر این معضلات برطرف گشته و نسبت به تکرار نشدن این اقدامات تدبیر اساسی اندیشیده شود تا فعالیت‌های دبیرخانه تحت مدار قانون قرار گیرد.

در پایان اینجانبان نگرانى خود را از گره خوردن اعتراضات در زمینه هاى مختلف و تزاید تشنج در حوزه دندانپزشکى با رویکرد اینچنینى دبیرخانه اعلام مى‌داریم و لذا تقاضاى توجه ویژه به این موضوع براى انتخاب فردى قانونمدار و مدیر جهت اداره دبیرخانه دندانپزشکى داریم تا بسرعت از اعتراضات پى در پى که شاهد آن هستیم جلوگیرى شود.
پیشاپیش از بذل توجه جنابعالى سپاسگزاریم.

از طرف امضا کنندگان نامه (جمعى از دندانپزشکان متخصص، دندانپزشکان عمومى و دانشجویان دندانپزشکى کشور)

رونوشت
۱- وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
۲- قائم مقام محترم معاونت آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
۳- ریاست محترم سازمان بازرسی کل کشور
۴- دادستان محترم کل کشور

منبع:دندانه

0
دیدگاه‌های نوشته

نه + 7 =