تجهیزات دندانپزشکی تاج الدین

ساخت مواد دندانی مقاوم از متریال سپر خودرو!

ساخت مواد دندانی مقاوم از متریال سپر خودرو!

 

دانشمندان آمریکایی از مواد سازنده‌ی سپر ماشین و لایه‌ محافظ کفپوش‌های چوبی، مواد پرکردنی برای دندان‌ها ساخته‌اند که دو برابر مشابه قدیمی خود عمر می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، در پژوهشی که در دانشگاه علم و سلامت اورگن آمریکا (OHSU) انجام شده است ادزیوهایی تولید شده‌اند که در طول مدت شش ماه استفاده، سی درصد از ادزیوهایی که در حال حاضر در دندان‌پزشکی مصرف می‌شوند در مقابل شکستگی مقاوم‌تر بوده‌اند.

به نظر می‌رسد این کامپوزیت‌ها که در آن‌ها از افزودنی تئواورتان (thiourethane) استفاده شده است به همراه ادزیوهای جدید، بتوانند در ترمیم دندان‌ها کارایی و عمر بیشتری داشته باشند.

دکتر کارمم فایفر (Carmem Pfeifer)، دانشیار دندان‌پزشکی ترمیمی OHSU و یکی از اعضای این گروه تحقیقاتی می‌گوید: «در حال حاضر ترمیم‌های دندانی بین هفت‌تا ده سال عمر می‌کنند و بعد از آن تحت فشار جویدن غذا ترک برمی‌دارند یا بین آن‌ها و دندان فاصله ایجاد می‌شود. در نتیجه باکتری‌ها وارد این فضا می‌شوند و پوسیدگی‌های جدید ایجاد می‌شود که ممکن است منجر به آسیب به ریشه دندان، از دست رفتن آن یا حتی عفونت شود.»

او ادامه می‌دهد: « ترمیم با مواد دندانی مقاوم‌تر، به این معنا است که بیمار مجبور نیست با فواصل زمانی فعلی ترمیم دندانش را عوض کند و مهم‌تر اینکه از مشکلات دندانی و درمان‌های وسیع‌تر جلوگیری می‌شود.»

ادزیوی که ذکر شد از نوعی پلیمر به نام مت آکریل آمید ((meth)acrylamides) تشکیل شده که نسبت به آسیب در برابر آب، باکتری و آنزیم‌های موجود در دهان از ادزیوهای استاندارد فعلی مقاوم‌تر است.

نتایج این پژوهش در ژورنال‌های مواد دندانی و گزارش‌های علمی منتشر شده و دکتر فایفر و دکتر جک فراکِین (Jack Ferracane) استاد و رئیس بخش مواد دندانی OHSU این مواد را تهیه کرده‌اند.

توضیح تصویر: دکتر کارمم فایفر در حال تهیه مواد دندانی مقاوم.

منبع:دندانه

 

0
دیدگاه‌های نوشته

8 − 4 =