تجهیزات دندانپزشکی تاج الدین

کابینه بریتانیا در تلاش برای تغییر نگاه دولت نسبت به سلامت دهان

کابینه بریتانیا در تلاش برای تغییر نگاه دولت نسبت به سلامت دهان

 

سلامت دهان، بخش مهمی از پیشنهادهای آخرین پیش‌لایحه سلامت بریتانیا را در برگرفته است

کابینه بریتانیا در تلاش برای تغییر نگاه دولت نسبت به سلامت دهان

کابینه بریتانیا در تلاش برای تغییر نگاه دولت نسبت به سلامت دهان

برگه سبز (پیش‌ لایحه) سلامت، بعد از طی مدت‌ طولانی انتظار، از کابینه بریتانیا تقدیم بوریس جانسون، نخست‌وزیر این کشور شد. این پیشنهادات که در صورت تصویب، به لایحه تبدیل می‌شوند، به دلیل استعفای ترزا می به تعویق افتاده بودند.

به گزارش پایگاه خبری دنتیستری، مت هانکوک، وزیر بهداشت بریتانیا پیش از این قصد داشته بر مواد غذایی آسیب‌رسان مالیات وضع کند که این موضوع با تغییر نخست‌وزیر این کشور تا امروز معلق مانده و بوریس جانسون هم با مالیات‌های جدید، از جمله مالیات نوشابه‌های گازدار شیرین که سال ۲۰۱۸ تصویب شد مخالف است.

این پایگاه خبری، اوایل اکتبر ۲۰۱۹ اعلام کرده پیش‌لایحه‌ای که تقدیم نخست‌وزیر بریتانیا شده، شامل پیشنهاد توقف فروش نوشیدنی‌های شیرین به افراد زیر ۱۶ سال و وضع مالیات بر روی نوشیدنی‌های شیرین حاوی شیر است.

دکتر مایکل واتسون، مشاور سیاسی انجمن دندانپزشکی بریتانیا و نویسنده پایگاه خبری و مجله دنتیستری، تحلیلی بر برگه سبز سلامت که جولای ۲۰۱۹ (تیر-مرداد ۹۸) در پایگاه خبری دولت بریتانیا منتشر شده نوشته و مفاد آن را بررسی کرده است. این تحلیل را در ادامه می‌خوانید.

بهداشت دهان

سلامت دهان سهم مهمی از برگه سبز جدید سلامت بریتانیا دارد و یکی از آن‌ها، بردن آموزش بهداشت و خدمات پیشگیرانه به مدارس است. در این پیش‌لایحه پیشنهاد شده معلمان دانش‌آموزان را به مسواک زدن وادار کنند و همچنین میزان فلوراید در آب افزایش یابد.

انجمن دندانپزشکی کودکان بریتانیا از این پیشنهاد استقبال کرده است و سخنگوی این انجمن می‌گوید: «برگه سبز جدید بر تغییرات مهمی در زمینه سلامت دهان تأکید دارد و این بسیار پسندیده است. حتی هزینه کردن میلیون‌ها پوند برای کنترل پوسیدگی دندان کاری هوشمندانه است و امید است نخست‌وزیر از این پیشنهادات استقبال کند.»

گذشته از این، انجمن ملی شبکه فلوریداسیون آب هم از افزایش فلوراید در منابع آب استقبال کرده است و می‌گوید NHS باید برای عملی کردن این طرح با مقامات محلی مشارکت بیشتری داشته باشد.

سلامت دهان کودکان

پیش‌لایحه می‌گوید: «پوسیدگی دندان مهم‌ترین عامل بیمار‌ی‌های دهان و بستری بیمارستانی در بین کودکان بین ۵ تا ۹ سال است که هنوز هم تا حدود زیادی جای پیشگیری دارد. دولت در تلاش است به تفاوت‌های موجود در سطح سلامت دهان در کودکان سراسر کشور توجه کند و به این منظور بیشتر به گسترش طرح‌ مسواک زدن در دبستان‌ها و پیش‌دبستانی‌های انگلستان توجه دارد. هدف‌گذاری دولت، پوشش ۳۰ درصد مدارس در این طرح تا سال ۲۰۲۲ است. در ضمن به دنبال راه‌هایی است که مشکلات بودجه‌ای فلوریداسیون آب را برای تشویق مناطق محلی بیشتری به پیوستن به این طرح حل کند.»

غربالگری

در پیش‌لایحه جدید، برای غربالگری نقش مهم‌تری در NHS در نظر گرفته شده است و مفهوم آن دیگر این نخواهد بود که کدام بیماران هر ۶ ماه یا ۱ سال یک بار به مطب‌ها مراجعه می‌کنند. بلکه منظور از غربال‌گری این است که با ردگیری تفاوت‌های غیرمنصفانه در دسترسی به دندانپزشک و حل آن‌ها، این امکان فراهم شود که حداکثر افراد به دندانپزشک مشغول در NHS دسترسی داشته باشند و مجبور نباشد فواصل ۶۰ مایلی که قبلاً گزارش داده شده بود را برای گرفتن خدمات سلامت دهان طی کند. در ضمن معاینات دندانپزشکی در نظام سلامت انگلستان باید رایگان باشد و بیشتر بر جمعیت‌های در معرض خطر تمرکز کند.

در ضمن توصیه شده دولت همان‌طور که قبلاً وعده داده است، برای استفاده بهتر از تکنولوژی، کار بر روی ژنتیک، استفاده بهتر از آمار و اطلاعات و هوش مصنوعی در دندانپزشکی تلاش کند.

شکر و چاقی

پیش لایحه‌ مذکور در یکی دیگر از بندهای خود بر اهمیت کنترل مصرف شکر تأکید دارد و می‌گوید: «مردم کشور ما باید بیشتر میوه، سبزیجات، فیبر و روغن ماهی مصرف کنند. چرا که در حال حاضر مصرف کالری، شکر، نمک و چربی اشباع در کشور بسیار بالاست. گذشته از این دولت باید بکوشد مردم دسترسی بیشتری به غذاهای سالم داشته باشند.»

محور موضوع مورد بحث دیگر، تغییر تمرکز دولت از خدمات بیماری محور به خدمات سلامت‌محور در سیاست‌گذاری‌های NHS است.

برای مشاهده برگ سبز سلامت بریتانیا، به آدرس https://bit.ly/2zvqL7C مراجعه کنید.

منبع:دندانه

0
دیدگاه‌های نوشته

19 − هفت =