.flex-viewport { direction: rtl; }
آشنایی با تجهیزات دندانپزشکی

عوارض استفاده از بوتاکس برای زیبایی صورت

عوارض استفاده از بوتاکس برای زیبایی صورت

 

اگر چه علم پزشکی در دهه‌های اخیر کمک‌های زیادی به زیبا‌تر شدن انسان‌ها کرده است، اما سود و زیان برخی از روش‌های مورد استفاده در این دانش همچنان مورد مناقشه محققان است. به عنوان مثال، درحالی که در یک دیدگاه استفاده از هر نوع بوتاکس به عنوان یک سم وارد شده به بدن تهدیدی در مسیر سلامتی بدن محسوب می‌شود، در نگرشی دیگر از این دارو به عنوان روشی برای باز کردن چهره‌ای در هم کشیده و پرچین و چروک یاد می‌شود. طرفداران یا مخالفان استفاده از بوتاکس چه پزشک باشند و یا فردی عادی دراین طبقه بندی قرار می‌گیرند و البته هر دو گروه دلایل ویژه‌ای دراین زمینه ارائه می‌کنند.

مخالفان این دارو به بروز عوارض متعددی مانند بیماریهای چشمی، سرو گردن و… پس از تزریق بوتاکس اشاره می‌کنند. این گروه اساسا چهره طبیعی هر فرد را زیبا‌تر از آن می‌دانند که با موادی شیمیایی و مصنوعی نیاز به تغییر داشته باشد.
اما گروه دومی نیز هستند که بوتاکس را مانند بسیاری از دستاوردهای نوین علم پزشکی دارای قابلیت بهره گیری می‌دانند که باید در مسیر صحیح و با تجویز پزشک به کار گرفته شود.

عوارض استفاده از بوتاکس برای زیبایی صورت

عوارض استفاده از بوتاکس برای زیبایی صورت

نظر متخصص:
دکتر محمد گلشنی، عضو هیات مدیره انجمن متخصصان پوست ایران، عوارض بوتاکس را ناشی از داروهای چینی و تقلبی می‌داند و معتقد است: داروهایی که مجوز واردات و تاییدیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را دارند، عوارضی برای افراد ایجاد نمی‌کنند.
دکتر محمد گلشنی ادامه می‌دهد: بوتاکس نام تجاری داروی بوتولینوم توکسین (Botulinum toxin) ساخت آمریکا است که مجوز واردات به ایران را ندارد، ولی متاسفانه داروهای چینی مشابه آن به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود و افرادی آن را مورد استفاده قرار می‌دهند.

او با بیان اینک تنها یک داروی انگلیسی به نام دیسپورت مجوز و تاییدیه وزارت بهداشت برای ورود به کشور را دارد، ادامه می‌دهد: داروهای چینی دوزیمتری (محاسبه دوز جذبی در مواد و بافت) ندارد و در هر آمپول ممکن است ده‌ها برابر دوز مجاز وجود داشته باشد و پزشکان بدون اطلاع از این موضوع آن را تزریق کنند و برای افراد مشکلاتی به وجود آورند. تزریق انواع بوتاکس‌های چینی ممکن است به بروز آلرژی، تنگی نفس و یا حتی شوک در افراد منجر شود.

دکتر گلشنی همگی این عوارض را مربوط به داروهای چینی می‌داند و می‌گوید: افراد باید به پزشکانی مراجعه کنند که از نحوه استفاده صحیح از این دارو و میزان دز استاندارد آن اطلاع کافی داشته باشند.

این متخصص پوست در مورد داروی دیسپورت می‌گوید: قیمت داروی دیسپورت انگلیسی که مجوز ورود به کشور را دارد و مورد تایید وزارت بهداشت است، از نمونه‌های قاچاق آن بالا‌تر است، به همین دلیل برخی افراد با سوء استفاده از این مساله برای جذب مشتریان بیشتر، داروهای ارزان قیمت چینی را مورد استفاده قرار می‌دهند. به گفته ایشان حداکثر دز مجاز در ناحیه صورت برای یک نفر بین ۱۵۰ تا۲۰۰ واحد از آمپول دیسپورت است که حدود ۳ میلیون ریال هزینه دربردارد.

در گذشته از بوتاکس برای درمان بسیاری از بیماری‌های مغز و اعصاب، انحرافات چشم (استرابیسم)، گرفتگی عضلات گردن و سردردهای می‌گرنی استفاده می‌شد، اما بیش از یک دهه است که این روش در حوزه زیبایی صورت نیز وارد شده است و مورد استفاده بسیاری از پزشکان و اقبال عموم مردم قرار گرفته است. امروزه استفاده از این روش بیشتر کاربرد زیبایی دارد و برای کاهش چین و چروک صورت و کاهش خط اخم، خطوط خنده اطراف چشم و لب‌ها و چروک‌های ناحیه پیشانی به کار برده می‌شود.

گرایش مردم به ویژه بانوان به استفاده از این روش برای جوان سازی صورت در کشور ما رو به افزایش است به گونه‌ای که به گفته دکتر محسن نراقی رییس انجمن تحقیقات راینولوژی ایران، بیشترین اقدامات زیبایی در کشور مربوط به تزریق بوتاکس و فیلر‌ها است.

به طور کلی عوارض ناشی از بوتاکس به دلیل عدم توجه به مقدار دز دارو، نوع دارو و عدم رعایت بهداشت محیط تزریق دارو در افراد بروز می‌کند. بروز ناهماهنگی در قسمت‌های مختلف صورت و افتادگی پلک‌ها ازجمله عوارض تزریقات غیرحرفه‌ای بوتاکس است که در نتیجه به عدم رضایتمندی افراد منجر می‌شود.

دکتر گلشنی در مورد اینکه آیا عوارض ناشی از بوتاکس ماندگار است و به از بین رفتن عصب یک ناحیه از صورت منتهی می‌شود، اطمینان می‌دهد: تاثیرات بوتاکس برگشت پذیر است و این تاثیرات چه مثبت باشد و بهبود وضعیت صورت را درپی داشته باشد و چه منفی باشد و تاثیراتی مانند افتادگی پلک را به همراه داشته باشد، بیشتر از ۴ تا ۷ ماه طول نمی‌کشد. این دارو اثر خود را بعد از طی شدن این مدت از دست می‌دهد و پوست صورت دوباره به حالت قبل از تزریق برمی گردد.

گلشنی تاکید می‌کند: تنها عوارض شدید که بر اثر تزریق دز خیلی بالای داروی بوتاکس بروز می‌کند، ممکن است ماندگار شود و مشکلاتی را برای افراد به وجود آورد.

منبع:دندانه

0
دیدگاه‌های نوشته

1 × 5 =