تجهیزات دندانپزشکی تاج الدین

مراقبت‌های دندانپزشکی اضطراری در دوران شیوع کووید ۱۹

مراقبت‌های دندانپزشکی اضطراری در دوران شیوع کووید ۱۹

 

هفته‌نامه پزشکی لنست در مقاله که روز جمعه ۱۵فروردین ۹۹ به قلم Manas Dave, Noha Seoudi, Paul Coulthard منتشر کرد برخی از مهم‌ترین ملاحظات درمان‌های دندان‌پزشکی در دوره شیوع ویروس کرونا را بررسی کرده است.

به گزارش پایگاه خبری دندانه، در این مقاله آمده است:

ما در فاز ابتدایی پاندمی شدن کرونا به سر می‌بریم و هنوز واکسنی برای این بیماری وجود ندارد. بنابراین در این برهه تجهیزات حفاظت شخصی (PPE) نقش مهمی در کنترل بیماری ایفا می‌کنند.

استفاده از فرز و دستگاه‌های اولترلسونیک در جراحی فک و صورت و دندانپزشکی سبب آزاد شدن ذراتی می‌شود که وارد سیستم تنفسی افراد می‌شوند و به همین دلیل است که خدمات دندانپزشکی در بسیاری از کشورها مانند بریتانیا به‌طور موقت به‌منظور کاهش انتقال ویروس به حالت تعلیق درآمده‌اند.

در حال حاضر نیاز جدی برای ارائه خدمات دندانپزشکی اورژانسی؛ البته به وسیله نیروهایی که به PPE مجهز هستند وجود دارد. لازم به ذکر است که در شرایط فعلی در تأمین این تجهیزات هم کمبودهای جدی وجود دارد که باید برطرف شود.

مدیریت دوباره و به‌موقع درمان‌های دندانپزشکی کاری چالش‌برانگیز است و در اولویت قرار دادن و مدیریت سریع بیماری‌های اورژانسی و وخیم دهان و دندان برای جلوگیری از راهی شدن بیماران به اورژانس بیمارستان‌ها امری ضروری به نظر می‌رسد. یکی از نگرانی‌هایی که امروزه وجود دارد این است که با تعلیق درمان‌های روزمره دندانپزشکی بیماران بیشتر از گذشته نیاز به کنترل عفونت‌های شدید دندانی که سیستم تنفسی آن‌ها را دچار اخلال می‌کند پیدا کنند.

بیمارانی که التهابات شدید دارند ممکن است به شرایط اورژانسی دچار شوند که زندگی آن‌ها را تهدید می‌کند. در ضمن این آسیب دوجانبه است چرا که دسترسی به خدمات درمانی هم کاهش یافته است.

برای این دسته از بیماران، کشیدن دندانی که عامل بیماری‌زا به شمار می‌رود بر ترمیم آن مقدم است و به همین دلیل باید امکانات جراحی فک و صورت و معاینات دقیق متناسب با نیازهای محلی فراهم باشد. این شیوه مزایای زیادی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به محدود کردن استفاده از آنتی میکروب‌ها اشاره کرد. البته این کار انحراف از مسیر روتین درمان دندانپزشکی است و باید کاملاً با بیمار به بحث گذاشته و طرح درمان بر اساس رضایت او انتخاب شود.

ممکن است در این شرایط افرادی که کار درمان دندانپزشکی می‌کنند ترجیح بدهند از طریق تماس تصویری و با امکانات دیجیتال بیمارانشان را معاینه کنند که اگر این شیوه در مورد بیمار کارآمد باشد، سلامت او را هم در کنار کاهش تماس فیزیکی با دندانپزشک تضمین می‌کند.

نکته مهم دیگر این است که آزمایش کووید ۱۹ در دندانپزشکان هم باید مانند کارکنان بیمارستان‌ها جدی گرفته شود و در اولویت قرار گیرد. چرا که خطر مبتلا بودن دندانپزشک به این ویروس و انتقال آن به بیمارانی که خدمات دندانپزشکی اورژانسی دریافت می‌کنند را نباید دست کم گرفت.

منبع:دندانه

0
دیدگاه‌های نوشته

هفت − 5 =