آشنایی با تجهیزات دندانپزشکی

هرج و مرج بازار تجهیزات محافظتی و تحمیل هزینه‌های کلان به دندانپزشکان آمریکایی

هرج و مرج بازار تجهیزات محافظتی و تحمیل هزینه‌های کلان به دندانپزشکان آمریکایی

 

نبود گایدلاین مشخص، کمبود و گرانی تجهیزات محافظتی و کنترل عفونت، گلایه دندانپزشکان در آمریکا

پایگاه خبری دندانه: به نظر می‌رسد گلایه دندانپزشکان از هزینه‌های اضافی تجهیزات محافظتی (PPE) برای انجام درمان در دوره پاندمی کرونا تنها مختص کشور ما نیست و دندانپزشکان در جای‌جای دنیا، از جمله آمریکا هم از این مشکل در امان نیستند.

وبسایت اقتصادی مارکت واچ در گزارشی میدانی که اواسط ماه مه ۲۰۲۰ منتشر کرده، با اعتراض به سنگینی بار هزینه تجهیزات محافظتی بر شانه دندانپزشکان آمریکایی و هرج و مرجی که بر بازار این تجهیزات حاکم است می‌نویسد: «وضعیت بازار تجهیزات محافظتی واقعاً افتضاح است! وسایل ضدعفونی از جمله یونیت‌های سرعت بالای تخلیه آئروسل‌ها، ژنراتورهای اوزون و لایت‌های ماوراءبنفش برای یک دندانپزشک ۳۵ هزار دلار آب می‌خورد.»

این وبسایت در ادامه می‌نویسد:
دکتر آنتونی سکاچی که در نیویورک مطب دندانپزشکی دارد، برای عملکرد به گایدلاین‌های مراجع سلامت، زیر بار هزینه‌های هنگفتی رفته است. او علاوه بر پرداخت ۳۵ هزار دلار برای تجهیزات کنترل عفونت ثابت، باید هزینه زیادی برای ماسک‌های N95، گان‌ جراحی، شیلد صورت و عینک‌های محافظتی که طبق گایدلاین‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) استفاده از آن‌ها ضروری است بپردازد.

دکتر سکاچی می‌گوید: «انجمن‌ دندانپزشکی آمریکا (ADA) و انجمن ایالتی نیویورک، فهرست تجهیزات محافظتی و پرسشنامه‌ای را برای غربالگری بیماران منتشر کرده‌اند؛ اما گایدلاین آن‌ها واقعاً ضعیف است و هیچ عملکرد مشخصی در آن نوشته نشده است. من در مطبم یک آزمایش آنتی‌بادی ۸۵ دلاری از بیماران می‌گیرم که در این گایدلاین‌ها به آن اشاره نشده است.»

سردرگمی دندانپزشکان در ارائه درمان‌های الکتیو
دکتر چاد گِهانی (Chad Gehani) رئیس انجمن دندانپزشکی آمریکا هفته گذشته در نامه‌ای به CDC، از این مرکز خواست هرچه سریعتر راهنمایی برای بازگشایی ایمن مطب‌های دندانپزشکی در دوره نزولی شدن کرونا ارائه دهند.

در این نامه آمده است: «آخرین راهنمای CDC که ۲۷ آوریل نوشته شده، برای مناطقی از آمریکا مناسب است که نرخ ابتلای افزایشی کرونا دارند؛ اما شرایط در مناطقی که این میزان کاهشی است بسیار متفاوت است. چرا که خطر ابتلا و انتقال کرونا بسیار کم است و ضروری است دندانپزشکان این مناطق یک راهنمای جدید داشته باشند.»

پاسخ CDC این بوده که گایدلاین‌ها در حال تنظیم هستند و به زودی ارائه خواهند شد. در حال حاضر دندانپزشکان ۳۱ ایالت آمریکا مجاز به بازگشایی مطب‌های خود و ارائه درمان‌های غیر اورژانسی هستند؛ اما CDC از آن‌ها خواسته فقط درمان‌های اورژانسی ارائه دهند و هیچ راهنمایی برای ارائه درمان‌های غیر اورژانسی در دورانی که کرونا هنوز وجود دارد، منتشر نکرده است.

دکتر مایکل شیالابا، معاون شرکت دندانپزشکی شمال ۴۲، که مجموعه‌ای از ۷۶ کلینیک دندانپزشکی با ۲۶۰ دندانپزشک است، می‌گوید: «از نیمه ماه مارس ۲۰۲۰، شرکت‌هایی که به آن‌ها ماسک و دستکش می‌فروختند اعلام کردند بیمارستان‌ها در اولویت هستند و آن‌ها نمی‌توانند هیچ چیز به مطب‌های دندانپزشکی بفروشند. بعد از آن که استفاده از ماسک‌های N95 اجباری شد هم شرکت‌ها آن‌ها را به جیره می‌فروختند. این در حالی است که قیمت این ماسک‌‌ها در آمریکا از ۱ و نیم دلار به ۱۲ دلار رسیده و گان‌هایی که زیر ۱ دلار قیمت داشته‌اند، حالا بین ۴ تا ۶ دلار به فروش می‌رسند. با این حساب مطب‌های دندانپزشکی باید بین ۸ هزار تا ۱۰ هزار دلار برای این اقلام هزینه کنند.»

گفتنی است ADA برای حل این مشکلات کد بیمه‌ای جدیدی برای هزینه ملزومات کنترل عفونت تعریف کرده که می‌توان از برخی بیماران ۱۰ دلار هزینه اضافی دریافت کرد. این در حالی است که تمام شرکت‌های بیمه این کد را نپذیرفته‌اند و این میزان هم هزینه‌های PPE را جبران نخواهد کرد.

منبع:دندانه

Views All Time
Views All Time
181
Views Today
Views Today
1
0
دیدگاه‌های نوشته

9 + دو =