آشنایی با تجهیزات دندانپزشکی

امکان ابتلای به ایدز از طریق تجهیزات دندانپزشکی نزدیک صفر است

امکان ابتلای به ایدز از طریق تجهیزات دندانپزشکی نزدیک صفر است

 

دکتر احمد قائم‌مقامی
متخصص بیماری‌های دهان فک و صورت
رعایت بهداشت و ایمنی پزشکی آمار بسیار پایین خطر ابتلا به ایدز از طریق لوازم و تجهیزات دندان‌پزشکی را به صفر می‌رساند.

برای انتقال بیماری ایدز از فردی به فرد دیگر سه راه همیشگی وجود دارد؛ تماس جنسی، خون آلوده و کانال زایمان.
هرگونه وسیله آلوده به خونی که تمیز و استریل نشده باشد، می‌تواند ناقل ویروس ایدز از فرد مبتلا به سایر افراد باشد. البته در این رابطه این نکته هم نیاز به تذکر دارد که درصد زخم، مقدار ورود وسیله یا جسم آلوده به بدن و همچنین مقدار آلودگی شیء نیز در متغیر بودن امکان ابتلا بسیار مؤثر است.
با توجه به عوامل گفته شده، میانگین ابتلا به ایدز از طریق وسایل دندان‌پزشکی سه در هزار است اما این امکان در بیماری هپاتیت تا ۵۰ نیز می‌رسد.
اصلی‌ترین راه جلوگیری از انتقال این بیماری‌ها از فرد مبتلا به پزشک را رعایت مسائل با محوریت بهداشت فردی است. زمانی که یک پزشک از وسایل کاملا استریل، عینک، دستکش استاندارد و ماسک استفاده کند، درصد امکان ابتلای خود او و همچنین دستیارانش به حداقل می‌رسد اما رعایت نکردن هر یک از نکات ایمنی و بهداشتی ضمن کار پزشک دستیارانش را در گروه پر خطر و در معرض ابتلا به ایدز و هپاتیت قرار می‌دهد.

وسایل دندان‌پزشکی در گذشته غیرقابل ضدعفونی و غیر مقاوم در مقابل استریل کردن بودند؛ اما اینک طی پروتکل اعلام شده در سطح جهان، تمامی وسایل دندان‌پزشکی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که یا به وسیله دستگاه‌های استریلیزاسیون و یا به وسیله مواد ضد عفونی کننده مانند مواد ترکیبی الکلیک قابل استریل شدن باشند.

در حال حاضر تنها به یک پرونده ناتمام انتقال ایدز از یک مطب دندان‌پزشکی به چندین نفر گزارش شده است که مربوط به فلوریدای آمریکا و یک دندان‌پزشک است که بعد از مرگ خود مطالبی را به وسیله یک نامه افشا کرد مبنی بر مبتلا شدن چندین نفر به ایدز از طریق تجهیزات دندان‌پزشکی و در مطب وی. این پرونده پیگیری شد و حدود شش نفر از افرادی که از این طریق مبتلا شده بودند پیدا شدند. اما با فوت این پزشک پرونده با ابهام‌های فراوانی ناتمام مانده است.
منبع:دندانه

Views All Time
Views All Time
245
Views Today
Views Today
1
0
دیدگاه‌های نوشته

سه × 5 =