تجهیزات دندانپزشکی تاج الدین

استامینوفنی برای «تب سفید»

استامینوفنی برای «تب سفید»

 

چند نکته در مورد مدیریت زیبایی مدرن

دکتر سوده جباری
متخصص دندان پزشکی ترمیمی و زیبایی

اغلب ما کمابیش با تب زیبایی کامپوزیت‌های سفید آشنا هستیم که در سال‌های اخیر دامن‌گیر جامعه شده است. در این مطلب قصد ندارم از دیدگاه آکادمیک طرح درمان‌های زیبایی را بررسی کنم یا از منافع بیماران و سلامت به مخاطره افتاده آنها و وجدان پزشکی بنویسم! اینها را همه ما خوانده یا شنیده‌ایم. این بار می‌خواهم از دیدگاه بازاریابی و منافع همکاران سخن بگویم و تاکید کنم با انتخاب صحیح و کار صحیح، منافع مالی شما نیز در میان مدت و طولانی مدت تامین خواهد شد و با انتخاب اشتباه و درمان‌های اشتباه، چه عواقب و ضررهای مادی دامن‌گیر شما می‌شود. موفقیت یک مطب دندانپزشکی در بلند مدت بسیار مهم‌تر و موثرتر از موفقیت کوتاه مدت است.
اگر می‌خواهید مراجعه‌کنندگان زیاد و درآمد خوب داشته باشید، به نکات زیر در رابطه با انتخاب و مدیریت بیماران زیبایی دقت کنید:

آموزش‌های اینستاگرامی:
اینستاگرام منبع آموزشی مناسب و معتبری نیست! اگر همکاری در اینستاگرام یا وب‌سایت خود بیمارانی که «باید» ارتودنسی انجام دهند را با کامپوزیت ونیر درمان می‌کنند و تصاویر آن لایک‌های زیادی دارد، دلیل بر درستی کار نیست و دلیل بر این نیست که دچار مشکل نمی‌شوند. عکس‌ها داغ و تازه هستند اما شکست‌ها شش ماه بعد و یک سال بعد خود را نشان خواهند داد. کمتر کسی از شکست‌ها و اشتباهات خود عکسی در فضاهای مجازی منتشر می کند.
به عکس های اینستاگرامی اعتماد نکنید.

آموزش‌های اسلایدی:
کنگره‌ها و سخنرانی‌ها همیشه منابع خوبی برای تقلید طرح درمان‌ها نیستند! میزان دانش و توانایی افراد با یکدیگر متفاوت است. ممکن است استاد محترمی که صدها مقاله و کتاب خوانده و به علم اکلوژن کاملا مسلط است، اسلایدهایی از طرح درمان‌های پیچیده و دستکاری‌های کامل دهان با کامپوزیت یا سرامیک به نمایش بگذارد. متاسفانه ما در تقلیدهای خود، پیشینه علمی افراد را در نظر نمی‌گیریم. من که اوکیسون و داوسون را یک بار هم نخوانده‌ام و با اصول ابتدایی اکلوژن آشنایی ندارم، نباید طرح درمانی که بزرگان دنیا انجام داده‌اند را کورکورانه تقلید کنم. از طرفی نقل قول‌های افراد از آنچه در کنگره‌ها و سخنرانی‌ها شنیده‌اند، معیار خوبی نیست. ممکن است شرکت‌کنندگان منظور سخنران را اشتباه برداشت کرده و یا اشتباه منتقل کنند. با شیرجه زدن به درمان‌های پیچیده بدون دانش لازم، منتظر شکست‌های کوتاه مدت چند هفته‌ای و چند ماهه و زیان‌های اعتباری و مالی آن باشید.

جسارت و جهل:
اغلب موارد افراد کم‌تجربه‌تر، در انتخاب‌های درمانی جسورتراند. این شجاعت و اعتماد به نفس کاذب، از «ناآگاهی از عواقب کار» ناشی می‌شود. افراد با تجربه‌تر و با سوادتر، به دلیل پیش‌بینی آینده و تجربیات شکست‌های گذشته، محتاط‌تر عمل می‌کنند.
ترسوی دانا باشید!

انتخاب اشتباه و مهمان‌های دائمی مطب‌ها!:
فریب تعداد واحدهایی که می‌توانید کار کنید و هزینه خوبی دریافت کنید، نخورید! بیمارانی که به اشتباه تحت درمان‌های زیبایی کامپوزیت ونیر یا لامینیت قرار می‌گیرند، با مراجعات مکرر ده‌ها برابر هزینه پرداخت شده باعث اتلاف وقت مطب شما می‌شوند. از طرف دیگر، شکست‌های درمان‌های زیبایی به‌زودی خود را نشان می‌دهند و باعث کاهش اعتبار و شهرت منفی شما خواهند شد.

توقع غیرمنطقی، تبدیل کروکودیل به حوری با لامینیت!:
معاینه دقیق از مهم‌ترین مراحل درمان‌های زیبایی است. تشخیص توقعات افراد، بخش دشوار کار ماست. ارزیابی انتظارات بیماران، پیش‌بینی نتایج و دستیابی به آنچه در ذهن افراد است، تنها با تجربه کافی و آگاهی از اصول روانشناسی ممکن می‌شود. باید «تصویر و تصور ذهنی فرد» از یک دندان زیبا را با مهارت و معاینه دقیق کشف کنیم و اگر دستیابی به آن به علت محدودیت‌های خاص امکان‌پذیر نباشد، حتما «قبل از آغاز کار» و ترجیحا پیش از تعیین نوبت کاری به بیمار گوشزد نماییم. از پذیرفتن افرادی که توقعات غیرمعقول دارند جدا خودداری کنید! این افراد ممکن است در ابتدا به بهبود ظاهر دندان‌های خود رضایت داده و در ظاهر توجیه شوند اما بعد از پایان درمان درخواست‌های غیرمنطقی خود را با مراجعات مکرر تکرار نمایند و حتی ابراز نارضایتی از نتیجه کار داشته باشند.

سندرم آلزایمر پس از درمان:
سلایق و انتخاب فردی مورد احترام هستند، به شرطی که سبب آسیب نشوند. در مقابل خواسته‌های غیراصولی بیماران «نه» محکم بگویید! «بیمار این را خواست» توجیه مناسبی برای درمان‌های غیرعلمی و اشتباه نیست.
فراموش نکنید که بیماران بسیار فراموش‌کار هستند و بعد از بروز مشکلات، «خواسته»ها و اصراهای خود را فراموش می‌کنند!

«مملی» تنها در یک جلسه، با جینجیوایتیس تضمینی:
درمان‌های کامپوزیت ونیر «بدون تراش» یا «با حداقل تراش» دندان‌ها، جایگاه ویژه‌ای در دندانپزشکی زیبایی یافته‌اند. اهمیت حفظ ساختار دندانی در سال‌های اخیر، در تمام دنیا شناخته شده و روی آن تاکید می‌شود. من از طرفداران درمان‌های بدون تراش هستم! اما از طرف دیگر، باید توجه کنیم که سلامت دندان تنها به ساختمان تاج بستگی ندارد؛ بلکه لثه و پریودنشیم سالم، لازمه موفقیت و دوام درمان هستند. می‌توانیم بدون تراش کار کنیم به‌شرطی که به سلامت لثه و پریونشیم آسیب نزنیم. درمان‌های بدون تراش بسیار حساس بوده و دقت زیادی لازم دارند. بسیاری از همکاران عزیز تنها به نداشتن «اور هنگ» در لبه‌ها بسنده می‌کنند اما با ضخامت زیاد کامپوزیت «اور کانتور» شدیدی ایجاد می‌کنند که نه‌تنها نمای «مملی-وار» به چهره فرد می‌دهد، بلکه مشکلات جدی لثه‌ها را به دنبال خواهد داشت. می‌توانم به جرات بگویم در بسیاری از درمان‌های کامپوزیت ونیر امروز، دلایل شکست نه پریدگی است، نه شکستگی، نه تغییر رنگ و نه عود پوسیدگی؛ بلکه التهاب لثه از تمام موارد فوق رایج‌تر است و چون نتایج منفی آن به‌سرعت آشکار می‌شود، بیمار را سراسیمه به مطب شما، و یا بدتر از آن، به مطب رقیبان شما و چه بسی پزشکی قانونی خواهد کشاند!
ونیرهای بدون تراش دندان باید ضخامت بسیار کمی داشته باشند.

چیزی مثل معجزه!:
انجام ونیر کامپوزیت بدون تراش دندان‌ها و تبدیل رنگ A6 دندان زیرین به اکسترا سوپر بلیچ گچی و دستیابی به آناتومی صحیح با «ضخامت کم» در بسیاری از موارد تنها با «معجزه» ممکن است! محدودیت‌های کار را باید بپذیریم و به بیماران نیز گوشزد کنیم. کامپوزیت‌های بدون تراش باید با دقت بسیار پالیش شوند تا آناتومی سرویکال و پروگزیمال مناسبی داشته باشند که گاهی زیبایی نهایی و رنگ کار را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

سندرم before/after:
هرگز آناتومی و سلامت بافت لثه‌ها را فدای زیبایی عکس‌های after نکنیم! فانکشن و سلامتی به زیبایی ارجحیت دارند و ممکن است محدودیت‌ها مانع دستیابی به نتایج perfect باشند. در درمان‌های زیبایی اکلوژن از یک سمت و پریودنشیم از سمت دیگر محدوده‌های کار ما را مشخص می‌کنند. زیباترین ونیرها اگر در کنار لثه‌های خون‌چکان قرار گیرند، باید تعویض شوند.

بالاتر از سفیدی رنگی نیست:
رنگ‌های بلیچ و سوپربلیچ، از مدهای جدید امروز هستند. ترجیح می‌دهم به علت گستردگی بحث، فعلا به آن وارد نشوم! برخلاف بسیاری از اساتید، معتقدم مد روز و سلایق افراد را نمی‌توان صد در صد کنترل کرد. این موج محدود به کشور ما نیست، هرچند متاسفانه در ایران و برخی کشورهای دیگر مانند تمام درمان‌های زیبایی اغراق‌آمیزتر جلوه کرده است! از طرفی رنگ از مواردی است که برخلاف طرح درمان‌های اشتباه و آناتومی غیرطبیعی، به سلامت جسمی افراد آسیب نخواهد رساند. اما وظیفه ما به عنوان پزشک، دادن اطلاعات کامل به بیماران در مورد عوارض اجتماعی و روانی درمان‌های بسیار غیرطبیعی است. شاید نتوانیم با این موج مقابله و آن را متوقف کنیم اما می‌توانیم به تعدیل آن بسیار کمک کنیم. اغلب ما با مراجعه کنندگانی که سفیدتر و سفیدتر می خواند روبرو شده‌ایم. در مورد احتمال پشیمانی فرد از انتخاب رنگ‌های به شدت گچی و به اصطلاح toilet white باید هشدارهای جدی داده شود.

سندرم هشتگ و سندرم همین الان یهویی:
فضاهای مجازی و رسانه‌های اجتماعی مانند فیسبوک، تلگرام و اینستاگرام، جزئی انکارناپذیر از دنیای امروز هستند. آمیخته شدن با دنیای مجازی همیشه منفی نیست! می‌توان در کنار این موج حرکت کرد و از آنها استفاده مثبت نمود. اما لازم است فرهنگ استفاده درست از این فضاها را در عین حفظ شان و منزلت خود بیاموزیم. اگر صفحات مجازی و تبلیغات شما سطح پایین باشد، بیمارانی که از نظر فرهنگی سطح پایین‌تری دارند از مراجعه‌کنندگان شما خواهند بود و مدیریت این افراد بسیار دشوارتر و پر دردسرتر است! هشتگ من و سمینار سوپر تخصصی فوق پیشرفته، هشتگ من و فوق فوق تخصص زیبایی دو روزه‌ام از جیبوتی، هشتگ من و بیمار خوشگلم «اسم کوچک» جان همین الان یهویی، هشتگ من و ماشین گران قیمتی که با پول‌های شما خریده‌ام، هشتگ من و لباس قشنگم در کنار آرم کلینیکم با اسکاری که خودم به خودم اهدا کرده‌ام، هشتگ من و خرابکاری‌های بقیه دندانپزشکان، هشتگ من میکل‌آنژم، هشتگ من خیلی کار درستم…

روپوش سفید در برابر روپوش سفید :
آگاهی دادن به مردم، باید به صورت اصولی و کارشناسی شده باشد. از آن ور بام نیفتید! انتقادات خود به کارهای غیراصولی همکاران را مستقیما در مقابل چشمان مردم انجام ندهید. دعواها و بحث‌ها را در کامنت‌ها و پست‌هایی که همه می‌بینند، پیگیری نکنید! همکار خاصی را در صفحات خود مخاطب قرار ندهید. اعتراض کردن و یا خرد کردن همکاران جلوی تماشاچیانی از اقشار مختلف و فرهنگ‌های مختلف، در نهایت به اعتماد جامعه به دندانپزشکان آسیب زده و ضرر آن از منفعتش بیشتر است. مقابله با مظاهر عوام‌فریبی و درمان‌های غیراخلاقی خوب است اما باید از راه صحیح انجام شود.

در پایان فراموش نکنیم که «تب تند، زود عرق می‌کند» آن‌گونه عمل کنیم که با گذشت چند سال از دیدن کارهای خود در دهان بیماران، لبخند رضایت به لب‌مان بنشیند و نه عرق شرم بر پیشانی…

 

منبع:دندانه

0
دیدگاه‌های نوشته

5 × 3 =