تجهیزات دندانپزشکی تاج الدین

دندان‌پزشکی که در کنار جسد همسرش دندان‌پزشکی می‌کرد

دندان‌پزشکی که در کنار جسد همسرش دندان‌پزشکی می‌کرد

درباره دکتر مارتین ون بوکچل، یکی از عجیب‌ترین دندان‌پزشکان تاریخ

دکتر مارتین ون بوکچل، Martin Van Butchell، یکی از عجیب و غریب‌ترین دندان‌پزشکانی است که دنیا به خود شناخته است، تا جایی که رفتارهای غیرعادی‌اش، به عنوان وجه شهرت او در تاریخ ثبت شده است.
او که بین سال‌های ۱۷۳۵ تا ۱۸۱۴ در لندن می‌زیست، سال ۱۷۶۰ دندان‌پزشک شد و همچنین به پزشکی هم اشتغال داشت، اما با وجود اینکه طبیب موفقی به شمار می‌رفت، اصرار داشت که خود را با روش‌های عجیب و غریب به دیگران بنمایاند. دکتر بوکچل، سبک زندگی و ظاهری غیرمعمول داشت و اگرچه مردم عادی شیفته رفتارهای شخصی و حرفه‌ای‌ خاصش بودند، اما از طرف همکارانش تقبیح می‌شد. او بیست و سه سال کار دندان‌پزشکی انجام داد و نزد بیمارانش مشهور بود و در پزشکی هم شخص حاذقی به شمار می‌رفت، تا جایی که ارتباط بسیار خوبی با دکتر جان هانتر و دکتر ویلیام هانتر داشت که از بهترین و معروف‌ترین پزشکان، جراحان، آناتومیست‌ها و بیولوژیست‌های رشته پزشکی در تمام اعصار به شمار می‌روند.

دندان‌پزشکی که در کنار جسد همسرش دندان‌پزشکی می‌کرد

دندان‌پزشکی که در کنار جسد همسرش دندان‌پزشکی می‌کرد

یکی از عجیب‌ترین کارهای این دندان‌پزشک که در تاریخ ثبت شده، نگه‌داری جسد مومیایی شده همسرش در مطب و قرار دادن تابوت او در معرض دید همگان است. مری، همسر اول دکتر بوکچل، سال ۱۷۷۵ فوت کرد و او تصمیم گرفت جسد همسرش را به گونه‌ای که برای دیگران ظاهری قابل پذیرش داشته باشد، مومیایی کند و در مطبش بگذارد. به این منظور، هدف خود را دکتر ویلیام هانتر  William Hunter و دکتر ویلیام کروک شنک William Cruikshank، که اساتید رشته جراحی و آناتومی او بودند در میان گذاشت و آن‌ها هم قبول کردند این کار را برای او انجام دهند. بنابراین، به جسد مری موادی تزریق کردند که از فساد آن جلوگیری کند، گونه‌های او را با افزودن رنگ درخشان کردند، چشمانش را با چشمان مصنوعی شیشه‌ای جایگزین کردند و در نهایت آن را لباس شب زیبایی پوشاندند، در گچ مخصوص شکسته‌بندی گذاشتند و در تابوتی با درپوش شیشه‌ای جای دادند.
دکتر بوکچل این تابوت را  که بسیاری از مردم لندن برای دیدن آن به مطبش می‌آمدند در پنجره خانه‌اش که مطبش هم بود قرار داد و همیشه آن را به عنوان” تکه‌ای جدا شده از قلبم” خطاب می‌کرد. او به خاطر این کار بسیار مورد انتقاد قرار می‌گرفت و بعدها شایعه‌ای پیدا شد که شرطی در سند ازدواجشان وجود داشته است که این اجازه را به دکتر بوکچل می‌داده است، اما احتمال می‌رود منشأ این شایعه خود او بوده باشد و قول معروف این است که او، این کار را برای اهداف تبلیغاتی انجام داده است.
در نهایت دکتر بوکچل بار دیگر ازدواج کرد و همسر جدیدش، از او خواست این تابوت را از خانه‌شان بیرون ببرد و او هم جسد مری را به برادر دکتر هانتر سپرد تا در موزه رویال کالج جراحان در لندن در معرض نمایش عموم بگذارد. دست آخر تابوت مری، در حالیکه در مجموع صد و شصت و شش سال از مرگ او می‌گذشت، سال ۱۹۴۱ در یک حمله نظامی، با اصابت یک بمب آلمانی از بین رفت.

منبع:دندانه

0
دیدگاه‌های نوشته

19 + 17 =