.flex-viewport { direction: rtl; }
تجهیزات دندانپزشکی تاج الدین

زیرسوال رفتن اثربخشی خمیردندان زغالی

زیرسوال رفتن اثربخشی خمیردندان زغالی

 

پایگاه‌های خبری خارجی مخالفت‌های گسترده‌ای را علیه خمیردندان‌های زغالی آغاز کردند

بعد از انتشار تحقیقات متفرقه‌ای که گهگاه در خبرگزاری‌های خارجی درباره بی‌‌اثر بودن یا مضرات خمیردندان‌های زغالی به چشم می‌خورد، بار دیگر اوایل ماه می ۲۰۱۹، خبرگزاری‌های اروپا و آمریکا به طور گسترده نسبت به مضرات این خمیردندان‌ها ابراز نگرانی کرده و مردم را به عدم استفاده از آن‌ها تشویق کرده‌اند.

زیرسوال رفتن اثربخشی خمیردندان زغالی

زیرسوال رفتن اثربخشی خمیردندان زغالی

 

پایگاه خبری یورو نیوز در گزارشی با استناد به مقاله‌ای که اخیراً در ژورنال دندان‌پزشکی بریتانیا منتشر شده، تبلیغات این خمیردندان‌ها را یک حقه بازاریابی خوانده و می‌نویسد: «تنها ۸ درصد از ۵۰ نوع خمیردندان زغالی که مورد آزمایش قرارگرفته‌اند حاوی فلوراید هستند و ۹۶ درصد آن‌ها علی‌رغم ادعاهایشان مواد سفیدکننده ندارند؛ بلکه عامل اصلی سفیدکنندگی آ‌ن‌ها سائیدن دندان است که احتمال پوسیدگی آن را بیشتر می‌کند. در ضمن این خمیردندان‌ها در خود هیدروکربن‌های پلیمری سرطان‌زا دارند و ممکن است مشکلات جدی بی‌شماری را برای سلامتی ایجاد کنند.»

دیلی‌میل هم با اشاره به نقش سلبریتی‌ها در تبلیغ این خمیردندان‌ها می‌نویسد: «پودرها و خمیردندان‌های زغالی توسط ستاره‌های تلویزیون تبلیغ می‌شوند و این در حالی است که آن‌ها دندان را سفید نمی‌کنند و فقط لکه‌های آن را تا حدودی از بین می‌برند. برای اولین بار بقراط، طبیب یونانی از زغال برای سفید کردن دندان‌ها استفاده کرد، اما امروزه مصرف‌کنندگان باید به سایر موادی که در خمیردندان‌های زغالی وجود دارند توجه کنند.»

این پایگاه خبری ادامه می‌دهد: «دکتر جوزف گرین‌وال کوهن از دانشکده دندان‌پزشکی منچستر و انجمن بلیچینگ دندان بریتانیا می‌گوید: ساختار کربن باعث محدودیت میزان فلوراید فعال در خمیردندان که عامل اصلی کاهش پوسیدگی است می‌شود. مشکل اینجاست که بسیاری از سلبریتی‌ها این خمیردندان‌ها ر تبلیغ می‌کنند، اما ادعاهای آن‌ها با واقعیت سازگاری ندارد.»

ایندیپندنت هم در این باره می‌نویسد: «خمیردندان‌های زغالی، مدعی خواص درمانی، تقویت دندان‌ها، سم‌زدایی، خواص آنتی باکتریال، ضدعفونی‌کننده و ضد قارچ هستند، اما متخصصین می‌گویند هیچ‌یک از آن‌ها اثبات نشده‌اند. در ضمن خمیردندان‌های زغالی به علت دارا بودن هیدروکربن‌های پلیمری سرطان‌زا که در نفت خام، زغال‌سنگ و گازوئیل وجود دارد، احتمالاً آسیب‌های دیگری هم به سلامتی می‌رسانند.»

آنچه خواندید نمونه‌ای از ادعاهایی است که به سرعت در اخبار و فضای مجازی علیه خمیردندان‌های زغالی در حال گسترش هستند. حال باید دید آیا ورود این خمیردندان‌ها به بازار، فقط اهداف مالی و تجاری دارد که سلامت انسان‌ها را زیر پا گذاشته است؟

منبع:دندانه

0
دیدگاه‌های نوشته

9 + ده =