تجهیزات دندانپزشکی تاج الدین

برکناری بنیامین نتانیاهو با کمک یک دندانپزشک

برکناری بنیامین نتانیاهو با کمک یک دندانپزشک

 

انتخابات اسرائیل که در ۲ سال گذشته با ناکامی احزاب در کسب حداقل آراء به چالش کشیده شده و در شرف تکرار برای پنجمین بار بود، در آخرین مهلت مقرر با کسب موافقت و ائتلاف دو حزب بی‌طرف از جمله حزب رام به رهبری دکتر منصور عباس، دندان‌پزشک مسلمان و همچنین حزب یامینا موفق به تشکیل دولتی بدون نتانیاهو شد.
در این انتخابات که مارس ۲۰۲۱ برگزار شده بود، هیچ یک از احزاب نتوانستند ۶۱ رأی، یعنی حداقل آراء برای در دست گرفتن دولت را به دست آورند و دو حزب رام (حزب اسلام‌گرای اعراب ساکن اسرائیل) و حزب ملی‌گرای «یامینا» با اعلام بی‌طرفی نسبت به دو ائتلاف شرکت‌کننده در انتخابات، سبب شده بودند هیچ یک از آنان نتوانند برنده‌ی انتخابات شود. این در حالی بود که حزب بنجامین نتانیاهو، با ائتلاف دکتر عباس می‌توانست دوباره قدرت را به دست آورد؛ اما علی‌رغم تلاش‌های فراوان از این موفقیت باز ماند.
دکتر عباس که حزب او کمترین آراء، یعنی ۴ رأی در اختیار خود داشت، نقش تعیین‌کننده‌ای در این انتخابات ایفاء کرد و بر اساس شنیده‌ها، با وجود وعده‌های نتانیاهو برای واگذاری یک وزارتخانه، با اصرار بر شروط خود از ائتلاف با حزب لیکود سر باز زد و نتانیاهو را از نخست‌وزیری دوباره کنار زد.
دکتر عباس سال ۱۹۷۴ در شهر مغار اسرائیل متولد شد و در دانشگاه عبری اورشلیم دندان‌پزشکی خواند. او در این دانشگاه به ریاست کمیته‌ی دانشجویان عرب درآمد و آنجا بود که عبدالله نیمار درویش، بنیان‌گذار جنبش اسلامی اسرائیل را ملاقات کرد. او همچنین در دانشگاه حیفاء اسرائیل علوم سیاسی خواند و سال ۲۰۰۷ به عنوان دبیر کل فهرست موتلفه اعراب و سال ۲۰۱۰ به‌عنوان معاون شاخه‌ی جنوبی جنبش اسلامی انتخاب شد.
دکتر منصور عباس که برای نخستین بار توانست یک حزب عربی را به دولت اسرائیل ببرد، هدف خود از ائتلاف با دولت را دریافت امتیازات بیشتر برای اعراب اسرائیلی، از جمله تغییر در قوانین سکونت آن‌ها اعلام کرده است.

منبع:دندانه

0
دیدگاه‌های نوشته

هجده − 7 =