.flex-viewport { direction: rtl; }
تجهیزات دندانپزشکی تاج الدین

چگونه می‌شود فهمید یک پزشک برای طبابت پیر است یا نه؟

چگونه می‌شود فهمید یک پزشک برای طبابت پیر است یا نه؟

 

پزشکانی که باید بازنشسته شوند

ترجمه: سیما هاشمی
خستگی، فراموشی و کاهش دید، اینها بخشی از عوارض پیری هستند. طبیعی است که بعضی از مشاغل و توانایی انجام آنها به سن مرتبط باشد و قوانینی در این مورد وجود داشته باشد( مثلا خلبانان در ۶۵ سالگی باید بازنشسته شوند و برخی از آتش‌نشان‌ها در ۶۵ سالگی ) اما در مورد پزشکی چطور؟

فعلا هیچ قانون یا راهنمایی در مورد سن بازنشستگی برای پزشکان در امریکا وجود ندارد و این گاه باعث بروز مشکلاتی شدید می‌شود، اما این ماه انجمن پزشکان آمریکا گامی تاریخی در این زمینه برداشت و اعلام کرد که برخی از اعضای این انجمن از این به بعد باید براساس یک راهنما مورد بررسی قرار بگیرند که آیا توان کافی برای انجام شغل خود را دارند یا نه؟

در حال حاضر یک نفر از هر چهار پزشک در آمریکا بالای ۶۵ سال سن داد که نیمی از این گروه سنی مشغول به کار هستند، حالا این انجمن می‌خواهد تا دستورالعملی تدوین کند تا براساس آن تمام اعضا برای اشتغال در بالاتر از سن در نظر گرفته شده، ویژگی‌های لازم را داشته باشند.

دکتر مارک کاتلیچ، جراح ۶۳ ساله قفسه سینه می‌گوید که این دستورالعمل حتما باید اجرایی شود، به‌خصوص برای جراحان : «همه ما آدم‌های ۸۰ ساله‌ای می‌شناسیم که خیلی پرتحرک تنیس بازی می‌کنند و آدم‌های ۶۵ساله‌ای می‌شناسیم که حتی برای راه رفتن مشکل دارند. موضوع در این میان سن نیست بلکه توانایی انجام برخی فعالیت‌ها است که در پزشکی خیلی هم مهم است.» وی متذکر می‌شود که خودش شاهد بوده برخی جراحان با بالارفتن سن دچار مشکل شده‌اند، از جمله جراحی که وسط جراحی به علت خستگی و بی‌حالی جراحی را ادامه نداد و کار را به کمک جراح خود سپرد یا جراح دیگری که در حین آماده‌سازی بیمار در اتاق عمل در حالت ایستاده خوابیده بود.

وی می‌گوید که یک جراح باید دارای توانایی انجام کارهای ظریف و نیز انجام واکنش سریع را داشته باشد و هماهنگی دست و مغزش عالی باشد، در عین حال توانایی انجام جراحی‌های طولانی را داشته باشد و دید مناسبی هم داشته باشد.

دکتر راجر پری، متخصص جراحی توده‌های سرطانی هم می‌گوید که توانایی حل مسئله که آن را هوش سیال هم می‌نامند، با افزایش سن کاهش می‌یابد و این می‌تواند برخی پزشکان را در بعضی رشته‌های تخصصی دچار مشکل کند:«شما به عنوان یک پزشک باید بتوانید تصمیم درستی بگیرید، برای مشکلات ناگهانی راه‌حل پیدا کنید و راه‌های جایگزین را هم در نظر داشته باشد.» هم دکتر پری و هم دکتر کاتلیچ معتقدند که باید یک سری آزمون‌ها و سنجش‌ها برای توانایی سنجی پزشکان طراحی شود که افراد بالاتر از سن مشخصی برای آنکه مجوز کار داشته باشند، باید حتما در آنها نمره قبولی دریافت کنند.

بیمارستان سینایی یکی از مراکزی است که برنامه‌ای برای این کار دارد. تمام جراحان این بیمارستان بعد از ۶۰ سالگی می‌توانند سالیانه دو روز در آزمایشات سنجش توان بدنی و ذهنی شرکت کنند که در آن فاکتورهایی مثل توان بینایی و شنوایی، هماهنگی دست و چشم و حافظه و سرعت عکس‌العمل فرد سنجیده می‌شود. این برنامه فعلا به صورت اختیاری انجام می‌شود، اما تاکنون حتی یک نفر هم داوطلب نشده که این آزمون‌ها را انجام دهد و برای همین مسئولان بیمارستان قصد دارند تا این آزمون‌ها را اجباری کنند.

مراکز درمانی زیرنظر استانفورد هلث هم از سال ۲۰۱۲ «قوانین فعالیت در سنین بالا» را اجرا می‌کند که براساس آن تمام پزشکان بالای ۷۵ سال این مراکز باید هر دو سال یک بار در آزمایش‌های پزشکی گوناگون شرکت کنند و تنها در صورت دریافت گواهی سلامت کامل است که می‌توانند به کار خود ادامه دهند، اما منتقدانی هم در این میان وجود دارند که معتقدند، این معاینات و آزمایشات نمی‌توانند تمام توانایی‌های لازم یک پزشک برای آنکه دچار خطا نشود، را اندازه‌گیری کنند و برای همین معیار مناسبی برای اینکه یک پزشک باید بازنشسته شود یا نه، به حساب نمی‌آیند.

منبع:دندانه

0
دیدگاه‌های نوشته

16 + 13 =