.flex-viewport { direction: rtl; }
تجهیزات دندانپزشکی تاج الدین

سوال‌های معمول درباره مصرف دگزامتازون پس از درمان‌های دندا‌نپزشکی

سوال‌های معمول درباره مصرف دگزامتازون پس از درمان‌های دندا‌نپزشکی

 

درد جزء جدانشدنی بسیاری از درمان‌های دندان‌پزشکی است. معمولا دندان‌پزشکان برای تسکین درد بیماران خود مسکن‌های خوراکی تجویز می‌کنند. اما اگر درد با خوردن قرص مسکن التیام نیافت، تجویز بعدی تزریق آمپول دگزامتازون است. اما وقتی دندان‌پزشکان تزریق این آمپول را به بیمارنشان توصیه می‌کنند برخی از آنها دچار تردید می‌شوند؛ چراکه دگزامتازون دارویی از خانواده کورتیکواستروئیدهاست که در کنار کارکدهای موثرش ممکن است برای عوارضی برای برخی بیماران داشته باشد.

آنچه می خوانید مجموعه‌ای از سوال‌هایی است که ممکن است درباره مصرف دگزامتازون پس از درمان‌های دندان‌پزشکی در ذهن داشته باشید:
۱- آیا بعد از عصب کشی باید حتمن دگزا تزریق کنم؟
– خیر، دگزامتازون در موارد خاص و شاید نادری بعد از درمان ریشه شما (عصب کشی) تجویز می‌شود. برای کنترل درد بعد از درمان ریشه داروهای اصلی تجویزی ضد دردهای قابل تهیه از داروخانه بدون نسخه مثل ایبوپروفن و استامینوفن و ترکیبات کدئین دار هستند.

۲- آیا دگزامتازون می‌تواند بدون مراجعه به دندان‌پزشک دندان مرا خوب کند؟
– خیر، دگزامتازون برای درمان دندان شما کاری انجام نمی‌دهد و فقط علایم را می‌تواند مدت محدودی پنهان کند و حتی در طولانی مدت موجب مشکلات بیشتری مانند ضعیف شدن ایمنی شما و گسترش بیماری‌های عفونی شود.

۳- دندان‌پزشکم برای من دگزا تجویز کرده است آیا ممکن است پوکی استخوان بگیرم؟
– در دوزهای معمول که دندان‌پزشکان در شرایط خاص کورتون‌ها را برای بیماران تجویز می‌کنند نگرانی از عوارض آن‌ها مانند پوکی استخوان، گسترش عفونت‌ها و… حداقل است و تقریبا می‌شود گفت نگرانی در این مورد وجود ندارد.

۴- آیا با کورتونی که دندان‌پزشک برایم تجویز کرده باید حتمن ۀتی بیوتیک بخورم؟
– خیر، در افراد سالم نیازی به مصرف آنتی بیوتیک به همراه کورتون در درمان‌های دندان‌پزشکی وجود ندارد.

سوال‌های معمول درباره مصرف دگزامتازون پس از درمان‌های دندا‌نپزشکی

سوال‌های معمول درباره مصرف دگزامتازون پس از درمان‌های دندا‌نپزشکی

۵- من ورزشکار حرفه‌ای هستم و قرار است تست دوپینگ بدهم. دندان‌پزشکم برایم دگزامتازون تجویز کرده است. ممکن است تست دوپینگم مثبت شود؟
– بله. دگزامتازون می‌تواند قند خون را افزایش دهد و مصرف آن دوپینگ محسوب می‌شود.

۶- آیا در دوران بارداری مصرف دگزامتازون ممنوع است؟
– خیر. مصرف هر نوع دارو در دوران بارداری باید با مشورت پزشک معالج باشد. دگزامتازون جز داروهای گروه C در بارداری بوده و مصرف آن در شرایط عادی توصیه نمی‌شود. ولی در شرایط خاص با تشخیص پزشک معالج تجویز آن ممنوع نیست.

۷- آیا دگزامتازون می‌تواند مرا چاق کند؟
– بله، عوارض طولانی مدت مصرف کورتون‌ها افزیش وزن و علایم شبیه سندرم کوشینگ است. ولی چاقی ناشی کورتون‌ها متناسب نیست و تجمع بافت‌ها در نواحی خاصی روی می‌دهد و چاقی بدریختی به شمار می‌رود. همچنین پوکی استخوان هم همراه با این حالت دیده می‌شود. ولی در دوزهای اندک دندان‌پزشکی نباید نگران چنین عوارضی بود.

۸- دندان‌پزشکم برای درمان درد شدید بعد از عصب کشی دگزامتازون را پای ریشه دندانم تزریق کرده است آیا کار درستی کرده است؟
– بله، در شرایط خاص، تجویز موضعی کورتون‌ها در مجاورت ریشه دندان، بعد از بی‌حسی در کتاب‌های مرجع ذکر شده است. بنابراین کار اشتباهی صورت نگرفته است.

۹- آیا در مواقع دندان درد می‌توانم از داروخانه دگزا تهیه و مصرف کنم؟
– خیر، دگزامتازون دارای عوارض متععدی بوده و درمان درد دندان نیست. اگر چه علایم درد را می‌تواند به مدت محدود کمتر کند ولی در ‌‌نهایت علت درد شما به جای خود باقی است و تنها راه درمان آن مراجعه به دندان پزشک است. مصرف خودسرانه دگزا سیستم ایمنی شما را تضعیف و عوارض جانبی متعددی دارد و چون درمان قطعی دندان شما انجام نمی‌شود و به تعویق می‌افتد، اوضاع شما و دندانتان را وخیم‌تر می‌کند. ضمن اینکه فروش شکل تزریقی دگزامتازون بدون نسخه ممنوع است!

منبع:دندانه

0
دیدگاه‌های نوشته

دوازده + یک =